Σώθηκε ο Πλατανιάς - video

καθώς με αυτό το αποτέλεσμα σφραγίστηκε η παραμονή και των δύο στη Superleague, αν και οι φιλοξενούμενοι ισοβάθμησαν με Βέροια,Ξάνθη.

Τη... σωτηρία τους πανηγύρισαν στη Νέα Σμύρνη Πανιώνιος και Πλατανιάς, ύστερα από το 0-0 στη μεταξύ τους αναμέτρηση για την 34η και τελευταία αγωνιστική της Superleague.

Οι γηπεδούχοι αποχαιρέτησαν το πρωτάθλημα από την 13η θέση με 39 πόντους, όπως και η Καλλονή και οι φιλοξενούμενοι από την 14η, με έναν λιγότερο, ισοβαθμώντας με Βέροια και Ξάνθη, η οποία θα παίξει μπαράζ με τον τρίτο της Football League. Δέκα νίκες, εννέα ισοπαλίες και δεκαπέντε ήττες είναι η συγκομιδή των «κυανέρυθρων» στη φετινή σεζόν και του σημερινού τους αντίπαλου... δέκα νίκες, οκτώ ισοπαλίες και δεκαέξι ήττες.

Μετρημένες στα δάκτυλα του ενός χεριού οι ευκαιρίες του ματς. Οριακά καλύτερος ο Πανιώνιος, που θα μπορούσε να είχε σκοράρει στο 22' όταν ο Κολοβός έχασε μοναδική ευκαιρία. Ακίνδυνοι οι παίκτες του Άγγελου Αναστασιάδη, που είχαν στο μυαλό τους αποκλειστικά την άμυνα τους.

Το ματς

Οι δύο ομάδες γνωρίζοντας ότι η ισοπαλία θα ήταν καλό αποτέλεσμα για αμφότερες, μπήκαν στο παιχνίδι, χωρίς διάθεση για να πάρουν πολλά ρίσκα. Το «χ» έφτανε στον Πανιώνιο, ενώ σε περίπτωση που δεν νικούσε ο Απόλλων και σε ήττα ή ισοπαλία της Ξάνθης θα αρκούσε και στον Πλατανιά, που θα κινδύνευε μόνο να ισοβαθμήσει με τη Βέροια στην 15η θέση.

Οι γηπεδούχοι υπερείχαν οριακά των Κρητικών, έχοντας τρεις τελικές φάσεις. Όμως σε μια από αυτές ανησύχησε ο Γιωργαλλίδης. Ο Κολοβός έχασε στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου μεγάλη ευκαιρία, καθώς βρέθηκε απέναντι και λίγο πλάγια από το Κύπριο πορτιέρο, όμως αν και ήταν αμαρκάριστος αστόχησε.

Το σουτ του Καμπάνταη στο 34' ήταν εντός εστίας, αλλά ο 32χρονος τερματοφύλακας αντέδρασε σωστά και δέκα λεπτά αργότερα δεν χρειάστηκε καν να επέμβει, διότι το σουτ του Μητρόπουλου από σχεδόν 30 μέτρα πέρασε πολύ ψηλά. Οι φιλοξενούμενοι πρόσεχαν την άμυνα τους και δεν έκανε καμία αξιόλογη φάση.

Σε ότι αφορά το δεύτερο ημίχρονο, όσο και να προσπαθήσει κάποιος για να ξεχωρίσει κάποια στιγμή, δεν θα τα καταφέρει. Μόνο τις αλλαγές των δύο τεχνικών. Οι παίκτες του Νίκου Αναστόπουλου έλεγχαν τον ρυθμό, όπως και στο πρώτο μέρος, αλλά δεν κυνήγησαν ιδιαίτερα το γκολ, έχοντας προτεραιότητα να κρατήσουν το «μηδέν». Το ίδιο ισχύει και για τον αντίπαλο τους, που τελείωσε το παιχνίδι, χωρίς κάποια αξιοσημείωτη φάση.

Πανιώνιος (Αναστόπουλος): Παπαδόπουλος, Κούρος, Κουλουχέρης, Παντίδος, Λαμπρόπουλος, Μητρόπουλος (85' Πάνος), Ζαχαράκης, Κολοβός (70' Σταυροθανασόπουλος), Ντούνης, Γιάννου, Καμπάνταης (80' Μπούζας).

Στον πάγκο οι: Γιαννακόπουλος, Παναγιωτούδης, Κωτσάλας, Κωστάκης.

Πλατανιάς (Αναστασιάδης): Γιωργαλλίδης, Ζαραδούκας, Δημήτρης, Φερνάντες, Ίνκουμ, Θέρα (88' Σιώπης), Ντεντάκης (75' Σιαλμάς), Αγκιλέρα, Γουνδουλάκης, Μενδρινός (90+3' Τσοντάκης), Τόρες.

Στον πάγκο οι: Περιστερίδης, Βλαχοδήμος, Γιαχία, Σούκιας.

Γήπεδο: Νέας Σμύρνης.

Διαιτητές: Αθανάσιος Γιάχος, Κωνσταντίνος Ποντίκης, Ιορδάνης Δημητριάδης
4ος Διαιτητής: Δημήτριος Θάνος