Έπεσε ο Απόλλων-Στα μπαράζ η Ξάνθη

Η Ξάνθη θα δώσει μπαράζ με τον τρίτο της δεύτερης κατηγορίας.

Ο Απόλλων Σμύρνης ακολουθεί τον Άρη στη Football League. Η Ξάνθη θα δώσει μπαράζ με τον τρίτο της δεύτερης κατηγορίας.

Η «ερυθρόλευκη» γιορτή για το 41οΟλυμπιακός: «Είδε Τανάσε ο Ισά»Μοίρασε χαρά ο Μίτσελ σε μικρούς φίλους του ΟλυμπιακούΕκπλήξεις στην φιέστα του Ολυμπιακού!Το "πράσινο" σερίΉττα με κάτω τα χέρια για τον ΟλυμπιακόΠΑΣ-Ολυμπιακός: Τα «φώτα» στον ΣιόβαΣτη «μάχη» της παραμονής τα βλέμματαΕυρωπαϊκή κούπα για τις «ερυθρόλευκες γοργόνες»«Κόλαση» για τη 2η θέση και τη σωτηρία

Την κατάκτηση του 41ου πρωταθλήματος της ιστορίας του γιορτάζει ο Ολυμπιακός σπάζοντας, παράλληλα, και την αρνητική «παράδοση» των τελευταίων ετών, που ήθελε τη φιέστα τίτλου στο Καραϊσκάκης να μην συνοδεύεται από νίκη. Οι «ερυθρόλευκοι» τήρησαν την... παράδοση έως το 88' οπότε σκόραρε ο Σαβιόλα κι έστειλε τον Απόλλωνα Σμύρνης στη Β΄ Εθνική.

Ξάνθη-Παναθηναϊκός 3-1

Με δύο γκολ του Σολάρι (18΄ πέναλτι, 22΄) κι ένα του Μάνταλου (51΄), η Ξάνθη νίκησε με 3-1 τον Παναθηναϊκό. Η παραμονή της, όμως, στη Σούπερ Λίγκα θα κριθεί μετά από αγώνα μπαράζ με τον τρίτο των πλέι οφ της Β΄ Εθνικής. Το γκολ των «πράσινων», οι οποίοι «φωνάζουν» για την διαιτησία του Σπάθα, που είδε πέναλτι στο 17' και απέβαλε τον Κουτρουμπή, πέτυχε ο Κλωναρίδης.

Βέροια-Αστέρας Τρίπολης 1-0

Με γκολ του Αλέξανδρου Βεργώνη στο 78ο λεπτό, η Βέροια νίκησε 1-0 τον Αστέρα Τρίπολης στην Ημαθία και εξασφάλισε την παραμονή της στη Σούπερ Λίγκα. Πανθρακικός-Ατρόμητος 1-3 Με τον καλύτερο τρόπο έκλεισε η «κανονική περίοδος» για τον Ατρόμητο που με γκολ των Ούμπιδες (19', 78') και Παπαδόπουλου (70') επικράτησε 3-1 του Πανθρακικού στην Κομοτηνήκαι μπαίνει στα πλέι οφ με 2 βαθμούς, όσους και οι ΠΑΟΚ, Παναθηναϊκός

Λεβαδειακός-ΠΑΟΚ 3-2

Με νίκη γοήτρου ολοκλήρωσε την αγωνιστική του παρουσία στη Σουπερ Λίγκα ο Λεβαδειακός. Οι Βοιωτοί επικράτησαν 3-2 του ΠΑΟΚ, με τα γκολ των Βαρέλα (14΄), Μιλοσάβλιεβ (17΄) και Κονέ (29΄). Ο «Δικέφαλος του Βορρά», που αγωνίστηκε με πολλές απουσίες, «ξύπνησε» στο β΄ ημίχρονο και μείωσε με τους Ολίσε (47΄) και Βούκιτς (91΄), αλλά δεν απέφυγε την ήττα ώστε να μπει με βαθμολογικό πλεονέκτημα έναντι του Ατρομήτου και του Παναθηναϊκού στα πλέι-οφ.

Πανιώνιος-Πλατανιάς 0-0

Με την... αναμενόμενη «λευκή» ισοπαλία στη Νέα Σμύρνη ολοκλήρωσαν Πανιώνιος και Πλατανιάς τις υποχρεώσεις τους στο πρωτάθλημα της Σούπερ Λίγκας, διασφαλίζοντας και οι δυο την παραμονή τους στη μεγάλη κατηγορία.

Εργοτέλης-Καλλονή 3-0

Σε ένα ματς χωρίς βαθμολογικό κίνητρο ο Εργοτέλης νίκησε την Καλλονή με 3-0 και τερμάτισε στην έβδομη θέση. Τα γκολ των γηπεδούχων πέτυχαν οι Μπουχαλάκης (29΄), Κούμπικ (37΄) και Διαμαντάκος στο 64ο λεπτό.

Παναιτωλικός-ΟΦΗ 1-0

Η εξαιρετική χρονιά του Παναιτωλικού είχε και το ιδανικό τέλος, με τους Αγρινιώτες να δίνουν πανηγυρικό τόνο στη σεζόν με νίκη επί του ΟΦΗ (1-0). Οι Κρητικοί είχαν εμφανώς το μυαλό τους στη ρεβάνς του κυπέλλου με τον Παναθηναϊκό, τη Μεγάλη Τετάρτη στη Λεωφόρο.

Άρης-ΠΑΣ Γιάννινα 0-0

Χωρίς γκολ (0-0) τελείωσε η αναμέτρηση ανάμεσα στον Άρη και στον ΠΑΣ Γιάννινα στο «Κλεάνθης Βικελίδης», ίσως στο πιο αδιάφορο παιχνίδι της τελευταίας αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας.

Πλέι οφ

Τη Δευτέρα θα γίνει η κλήρωση των αγώνων πλέι οφ για τις θέσεις 2-5 του πρωταθλήματος της Σούπερ Λίγκας. Οι αγώνες θα αρχίσουν στις 30 Απριλίου με την ακόλουθη βαθμολογία: