Πρωταθλήτρια η Χιλή

από από το Ηνωμένο Βασίλειο της Μεγάλης Βρετανίας και Βόρειας Ιρλανδίας, και την Ελλάδα που κατάκτησε το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, η 4η Ιουλίου είναι πλέον ημέρα - ορόσημο και για τη Χιλή.Η Εθνική ομάδα της χώρας στέφθηκε πρωταθλήτρια Νότιας Αμερικής για πρώτη φορά στην ιστορία της, επικρατώντας της Αργεντινής στον τελικό του Copa America, που διοργάνωσε η ίδια, με 4-1 στα πέναλτι, αφού η κανονική διάρκεια της αναμέτρησης αλλά και η παράταση έληξαν 0-0.

Το παιχνίδι στο στάδιο «Νασιονάλ» της πρωτεύουσας Σαντιάγο ήταν ντέρμπι από την αρχή ως το τέλος του, με πολύ δύναμη, τρέξιμο και πολλά μαρκαρίσματα, που κόστισαν τον τραυματισμό του Ντι Μαρία και την αποχώρηση του άσου της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μόλις στο 29ο λεπτό.

Η «αλμπισελέστε» έχασε μεγάλη ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο με τον Αγουέρο, την κοντινή κεφαλιά του οποίου απέκρουσε ο Μπράβο, ενώ δευτερόλεπτα πριν λήξει η κανονική διάρκεια ο Λαβέτσι με κοντινή προβολή έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων, κάνοντας τους γηπεδούχους να «λαχταρίσουν».

Στην παράταση ουδείς από τους αντίπαλους ρίσκαρε κι έτσι ο αγώνας οδηγήθηκε στα πέναλτι. Φερνάντες, Μέσι, Βιδάλ ευστόχησαν στα τρία πρώτα, ο Ιγκουαΐν σούταρε στον... ουρανό, ο Αράνγκις έκανε το 3-1, ο Μπράβο απέκρουσε το χτύπημα του Μπανέγα και ο Σάντσες, αλά... Πανένκα, έγραψε το τελικό 4-1, αφήνοντας τους Αργεντινούς χαμένους σε δύο τελικούς σπουδαίων διοργανώσεων, μέσα σε ένα χρόνο.