Η Μπαρτσελόνα έστειλε «στον κουβά» τις εταιρείες στοιχημάτων

Η επική νίκη της Μπαρτσελόνα έναντι της Παρί Σεν Ζερμέν στο Champions League με 6-1 το βράδυ της Tετάρτης προκάλεσε μεγάλο πλήγμα στις τσέπες των εταιρειών στοιχημάτων.

Όπως αναφέρει η εξειδικευμένη ιστοσελίδα SBCNEWS, το γεγονός ότι η Μπαρτσελόνα κατάφερε να καλύψει την διαφορά των τεσσάρων γκολ που είχε η Παρί Σεν Ζερμεν, βάζοντας μάλιστα τρία γκολ σε επτά λεπτά και να κερδίσει την πρόκρισή της στους «8» του Champions League, αποτελεί μια από τις μεγαλύτερες ανατροπές στην ιστορία του ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου. Ωστόσο, οι εταιρείες στοιχημάτων δεν χαίρονται ιδιαίτερα από την επιτυχία των Blaugrana, καθώς πολλοί παίχτες εκμεταλλεύτηκαν τις θετικές για αυτούς πιθανότητες και αποδόσεις για να αποκομίσουν τεράστια κέρδη.

Πριν από την έναρξη του παιχνιδιού οι εταιρείες στοιχημάτων έδιναν στη Μπαρτσελόνα πιθανότητες 8-10/1 να ξεπεράσει την διαφορά των 4 γκολ που χρειαζόταν για να περάσει στην επόμενη φάση του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος. Αυτό οδήγησε πολλούς παίχτες να υποστηρίξουν την ομάδα του Λουίς Ενρίκε.

Ακόμη μεγαλύτερο ήταν το πλήγμα κατά την διάρκεια του αγώνα. Περίπου 10 λεπτά πριν από τη λήξη οι πιθανότητες να περάσει τελικά η Μπαρτσελόνα έφταναν το 100/1.

Και όμως ο σούπερσταρ των Blaugrana, Νειμάρ ξεκίνησε το σερί των γκολ στο 88’ και στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Σέρτζι Ρομπέρτο έβαλε το τρίτο γκολ που έστειλε την Μπαρτσελόνα στους «8» του Champions League και «κατέστρεψε» τις εταιρείες στοιχημάτων.

Το πρωί της Πέμπτης, λίγες ώρες μετά το ματς η bet365 ανακοίνωσε ότι το ποσό που θα έδινε σε όσους στοιχημάτισαν υπέρ της Μπαρτσελόνα είναι οκταψήφιο χαρακτηρίζοντας το αποτέλεσμα του αγώνα ως «το χειρότερο αυτής της σεζόν, ίσως και γενικά το χειρότερο».

Επιπλέον, οι εταιρείες στοιχημάτων Paddy Power και Sky Bet ανακοίνωσαν ότι η νίκη της Μπαρτσελόνα ήταν το τελευταίο πράγμα που ήθελαν.