"Καθάρισε" στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού ο ΟΦΗ

Με τρία γκολ στο τελευταίο εικοσάλεπτο ο ΟΦΗ νίκησε στην Ελευσίνα τον Πανελευσινιακό και έφτασε τις πέντε συνεχόμενες νίκες στο πρωτάθλημα της Football League.

Μετά από ένα παιχνίδι όπου ο ΟΦΗ ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος στο τελευταίο του κομμάτι, όπου πέτυχε και τα τρία τέρματα του, επικράτησε του Πανελευσινιακού στην Ελευσίνα με σκορ 0-3 και μείωσε την διαφορά του από τις θέσεις που οδηγούν στην άνοδο στους 11 βαθμούς.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Πανελευσινιακός ήταν η ομάδα, η οποία μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση και απείλησε για πρώτη φορά μόλις στο 3’ με τον Πρίντεμπς να κάνει το σουτ και τον Στρέζο να απομακρύνει σε κόρνερ.

Η δεύτερη απειλή για τους γηπεδούχους ήρθε στο 27’ με την μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι!

Μετά από απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Νίασον η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά και βρήκε στο δοκάρι της εστίας του Στρέζου.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο ΟΦΗ φάνηκε για πρώτη φορά απειλητικός με τον Χαντί να σουτάρει και τον Μακρυωνίτη να απομακρύνει σε κόρνερ.

Αυτή η φάση ήταν και η αρχή της αντεπίθεσης του ΟΦΗ, ο οποίος από εκείνο το σημείο πήρε μέτρα στο γήπεδο και άρχισε να κυριαρχεί. Η επόμενη καλή στιγμή για τους “ασπρόμαυρους” ήρθε στο 39’ με τον Μάνο να σουτάρει και τον Μακρυωνίτη να απομακρύνει εντυπωσιακά την μπάλα διατηρώντας το 0-0 που αποτέλεσε και το αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Στο πρώτο δεκαπεντάλεπτο της επανάληψης δεν είχαμε κάποια καλή στιγμή για τις δύο ομάδες με τους γηπεδούχους να είναι εκείνοι που απείλησαν για πρώτη φορά με τον Εμέκα να δοκιμάζει το πόδι του και τον Στρέζο να είναι εκεί και να αποκρούει εντυπωσιακά την μπάλα.

Αυτή ήταν και η τελευταία καλή ευκαιρία του Πανελευσινιακού στο παιχνίδι καθώς τα τελευταία 25 λεπτά άνηκαν πλήρως στον ΟΦΗ, ο οποίος πέτυχε τρία γκολ σε αυτό το χρονικό διάστημα!

Η αρχή έγινε με την κεφαλιά του Όγκμποε στο 69’ την οποία απομάκρυνε ενστικτωδώς ο Μακρυωνίτης, όμως αυτή ήταν η "προειδοποιητική βολή" όπως αποδείχθηκε καθώς στο αμέσως επόμενο λεπτό μετά από σέντρα του Βαλλιάνου η μπάλα έφτασε στον Μάνο, ο οποίος με τακουνάκι “άνοιξε” το σκορ για τον ΟΦΗ.

Το δεύτερο γκολ για τον Όμιλο πέτυχε ο Κώτσιος με κεφαλιά στο 78’ μετά από γέμισμα του Πουρτουλίδη.

Το “κερασάκι” στην τούρτα έβαλε ο Πάγκαλος στις καθυστερήσεις σε μία αντεπίθεση που έβγαλε ο ΟΦΗ ο Μάνος τροφοδότησε τον επιθετικό του ΟΦΗ, ο οποίος έκανε την προσποίηση στον Μακρυωνίτη και πλάσαρε διαμορφώνοντας το τελικό 0-3.

Έτσι ο ΟΦΗ έφτασε της πέντε συνεχόμενες νίκες και μείωσε την διαφορά του από τον Απόλλων και την δεύτερη θέση στους 11 βαθμούς μετά την απώλεια του τελευταίου στο χθεσινό του παιχνίδι με τον Παναιγιάλειο.

Συνθέσεις:

Πανελευσινιακός(Γιώργος Βαζάκας): Μακρυωνίτης, Νίασον, Αρναούτογλου, Τσούπρος, Καμπούρης, Γραικός, Τσίγκρος, Πρίντεμπς, Κρισμάρεβιτς, Εμέκα (72’ Σταματάκης), Σιλιγαρδάκης (68’ λ.τρ. Κασνέτσης)

ΟΦΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Στρέζος, Κώτσιος, Παντίδος, Κομεσίδης, Κιάσσος (56’ Βαλλιάνος), Μπόατενγκ, Πουρτουλίδης, Χαντί (82’ Νάστος), Μάνος, Όγκμποε, Ράντι (56’ Πάγκαλος)