Πρωταθλητής μέσα στο ΣΕΦ ο Παναθηναϊκός, 51-66 τον Ολυμπιακό

Ο Παναθηναϊκός έκανε το break στο ΣΕΦ, νίκησε τον Ολυμπιακό με σκορ 51-66, κέρδισε την σειρά με 3-2 νίκες και αναδείχτηκε πρωταθλητής Ελλάδας για το 2017, επιστρέφοντας στην κορυφή ύστερα από 2 χρόνια απουσίας.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 27-36, 37-57, 51-66

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Μιλουτίνοβ 6, Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 7 (1), Μάντζαρης 6 (2), Σπανούλης 9 (1), Γκριν 4, Μπιρτς, Γιανγκ 2, Παπαπέτρου 3 (1), Αγραβάνης 10 (2).

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 2, Τζέιμς 11 (1), Φελντέιν, Γκιστ 4, Γκάμπριελ 3 (1), Ρίβερς 13 (3), Φώτσης 3 (1), Παππάς 10 (2), Μπουρούσης 8, Καλάθης 12 (2).

Το φιλμ του αγώνα:

Τελικό σκορ στην αναμέτρηση, Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 51-66.

Ο Μάντζαρης, απλά, κατεβάζει την μπάλα. Δεν κάνει επίθεση ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» έδωσαν συγχαρητήρια στους παίκτες των «πρασίνων».

Με μπάσιμο ο Πρίντεζης μειώνει σε 51-66

Δεν θα έχει προθέρμανση. Κατευθείαν συνεχίζεται το ματς. Μένει 1’56» και το σκορ είναι 49-66.

Είκοσι λεπτά μετά τη διακοπή όλοι οι διαιτητές της αναμέτρησης επέστρεψαν στο παρκέ.

Οι διαιτητές της αναμέτρησης περιμένουν να αδειάσει το ΣΕΦ για να επιστρέψουν στο παρκέ και να συνεχιστεί ο αγώνας. Ο Παναθηναϊκός από την πλευρά του αντιδρά.

Οι διαιτητές έχουν ζητήσει εκκένωση του γηπέδου. Στα αποδυτήρια οι παίκτες του Παναθηναϊκού πανηγυρίζουν.

Απομένει 1’56» πριν το τέλος και στο παιχνίδι έχουμε διακοπή, με το σκορ στο 49-66.

Η ομάδα του Παναθηναϊκού πέρασε στα αποδυτήρια της. Κροτίδες ευθείας βολής στον αγωνιστικό χώρο.

Διακοπή στο παιχνίδι. Ένα λεπτό πριν το τέλος του αγώνα.

Αποχωρούν οι φίλαθλοι από το ΣΕΦ, καθώς πέφτουν αρκετά βεγγαλικά στο παρκέ.

Αποχώρησε με 5 φάουλ ο Νικ Καλάθης.

Στο -16 ο Ολυμπιακός 3 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα.

Απάντησε με τρίποντο ο Ρίβερς και 48-62 ο Παναθηναϊκός

Με τρίποντο του Σπανούλη μειώνει κι άλλο ο Ολυμπιακός 48-59

Δύσκολο σουτ ο Παππάς και 45-59 για Παναθηναϊκό

Στο 8-0 στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός και 45-57

Μειώνει σε 43-57 ο Ολυμπιακός με δύο τρίποντα του Αγραβάνη

Τέλος τρίτου δεκαλέπτου, Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 37-57.

Μακρινό σουτ από τον Ρίβερς, στο +20 ο Παναθηναϊκός (37-57)

32-50 ο Παναθηναϊκός με δύο εύστοχες βολές του Μπουρούση

Με δύο καλάθια του Μιλουτίνοβ ο Ολυμπιακός μειώνει στο 32-48

Στους 20 πόντους ο Παναθηναϊκός 27-47 με τρίποντο του Γκάμπριελ

Στο +15 ο Παναθηναϊκός με τρίποντο του Τζέιμς και 27-42

Νέο τρίποντο από τον Καλάθη και ο Παναθηναϊκός στο +12 27-39 με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου

Τέλος πρώτου ημιχρόνου, Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 27-36.

Τέλος πρώτου δεκαλέπτου με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 17-14

Το τρίποντο του Ρίβερς που μείωσε σε 16-15 μέτρησε για 2 πόντους (16-14)

Ο Παναθηναϊκός μειώνει στον πόντο με δίποντο του Καλάθη και τρίποντο του Ρίβερς

Μετά από αρκετή ώρα σκοράρει ο Παναθηναϊκός. Δίποντο με Μπουρούση και 11-5

Με νέο τρίποντο του Μάντζαρη ο Ολυμπιακός 11-3

Με δύο απανωτά τρίποντα ο Ολυμπιακός προηγείται με 8-3.

Το πρώτο τρίποντο για τον Παναθηναϊκό από τον Νίκο Παππά.

Το πρώτο καλάθι του Ολυμπιακού αλλά και του αγώνα το πέτυχε ο Μιλουτίνοβ.

Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός αναμετρώνται αυτή την ώρα στο ΣΕΦ στο πλαίσιο του πέμπτου και τελευταίου τελικού της Α1 ανδρών μπάσκετ με στόχο την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

H πεντάδα του Ολυμπιακού: Μάντζαρης, Σπανούλης, Παπανικολάου, Πρίντεζης, Μιλουτίνοβ.

Η πεντάδα του Παναθηναϊκού: Τζέιμς, Φελντέιν, Γκάμπριελ, Γκιστ, Σίνγκλετον.