Τα παλικάρια του ΟΦΗ σε μια ακόμη νίκη μαγκιάς - video

Γνώρισαν την αποθέωση από 5 χιλιάδες φιλάθλους στο Γεντί Κουλέ.

Το 3-1 επί του Απόλλωνα Πόντου στο Γεντί Κουλέ, φέρνει ξανά τον ΟΦΗ γερά στο κόλπο της ανόδου!

Η κρητική ομάδα αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με το «κρύο» γκολ του Συμελίδη στο 7’, είχε τα ψυχικά αποθέματα να γυρίσει το παιχνίδι!

Μεγάλος πρωταγωνιστής ξανά ο Δημήτρης Μάνος, ο οποίος με δυο παλικαρίσια γκολ στο 15’ και στο 62’, έδωσε τη δυνατότητα στον ΟΦΗ να κάνει την ανατροπή, ενώ τη νίκη του ΟΦΗ «κλείδωσε» ο Παπαστεριανός στο 82’.

Μια ακόμη σπουδαία εμφάνιση για τα παλικάρια του Νίκου Παπαδόπουλου, οι οποίοι κέρδισαν τον αντίπαλο, αλλά και την κόπωση.

Ο ΟΦΗ πέρασε δύσκολες μέρες, αλλά συνεχίζει «ζωντανός» την προσπάθεια του.

Και το κυριότερο: Ενωμένος! Ομάδα και κόσμος έχουν γίνει μια γροθιά και οδηγούν τον ΟΦΗ στο στόχο!

Παλικαρίσια εμφάνιση από τους παίκτες του, αλλά και συγκινητική στήριξη από 5 χιλιάδες και πλέον κόσμο στο Γεντί Κουλέ, που ήταν καμίνι σε ένα ακόμη παιχνίδι!

Αυτήν την εποχή ο ΟΦΗ είναι πιο ΟΜΑΔΑ από ποτέ!

Διαιτητής: Ρατσιάτος (Αργολίδας), Βοηθοί: Αδαμόπουλος (Μεσσηνίας), Αναστασάκης (Χανίων). 4ος: Αντιπαριώτης (Αν. Αττικής).

Η ενδεκάδα του ΟΦΗ στο παιχνίδι (Νίκος Παπαδόπουλος): Στρέζος, Φαζός (58' Παπατόλιος), Νάστος, Λεάλ (29' λ.τ. Πουρτουλίδης), Μάνος, Παπαστεριανός, Κομεσίδης, Κοιλιάρας, Μπολάκης, Κουτσιανικούλης (88' Μονιάκης), Ποτουρίδης.

Στον πάγκο οι: Δερμιτζάκης, Μονιάκης, Πλευράκης, Παπατόλιος, Περογαμβράκης, Πουρτουλίδης, Κοντογιάννης.

Η ενδεκάδα του Απόλλωνα Πόντου στο παιχνίδι (Δημήτρης Καλαιτζίδης): Λόπεζ, Αμαραντίδης, Γεωργιάδης, Μπρίτο (76' Κυβελίδης), Συμελίδης, Τσεμπερίδης, Καπιας, Λιόνης (65' Εντουλού), Καλογέρης, Χασομέρης, Σαμαράς.

Στον πάγκο οι: Καλογεράκης, Εντουλού, Καλαιτζίδης, Κυβελίδης, Γκουκούδης.

MIΚΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΓΕΝΤΙ ΚΟΥΛΕ

*Ιδανικές καιρικές συνθήκες στο Ηράκλειο για το παιχνίδι. Ζεστός και ο κόσμος του ΟΦΗ στις εξέδρες, απο τα τελευταία νικηφόρα αποτελέσματα. Αρκετός κόσμος στις εξέδρες του Γεντί Κουλέ και αυτή τη φορά.

*Και φίλαθλοι του Απόλλωνα Πόντου στο Γεντί Κουλέ. Περίπου 20 άτομα βρίσκονται στη θύρα 6.

*Λουλούδια στην θέση του Ευγένιου Γκέραρντ, κατέθεσαν πριν απο τη σέντρα οι παίκτες του Απόλλωνα Καλαμριάς, σε μια ενέργεια που χειροκροτήθηκε απο τους φιλάθλους του ΟΦΗ και όχι άδικα.

*Με 16 παίκτες στην αποστολή ο Απόλλων Καλαμαριάς. Με 18 ο ΟΦΗ, αλλά μέσα σε αυτούς και ο τραυματίας Περογαμβράκης.

*Στο Γεντί Κουλέ παρακολουθεί το παιχνίδι ο προεδρος της Football league Λεωνίδας Λεουντσάκος, στη θύρα 9 μαζί με τον πρώην πρόεδρο της ΠΑΕ ΟΦΗ 1925 Γιάννη Πολεμαρχάκη.

*Με διάταξη 3-5-2 και σε αυτό το παιχνίδι ο ΟΦΗ.

*Περίπου 5 χιλιάδες θεατές και σε αυτό το παιχνίδι για τον ΟΦΗ. Πάγωσε το Γεντί Κουλέ στην φάση του γκολ της Καλαμαριάς στο 8'.

*Aποθέωση για το Δημήτρη Μάνο, ο οποίος σκόραρε και πάλι! Οεπιθετικός του ΟΦΗ, ανέβηκε στα 8 γκολ και είναι πρώτος σκόρερ της Football league. Με το έβαλε τη μπάλα στα δίχτυα, έτρεξε στον πάγκο του ΟΦΗ και το...αφιέρωσε!

*Στις εξέδρες του Γεντί Κουλέ και δυο απο τους υποψήφιους μεταγραφικούς στόχους του ΟΦΗ. Ο Θανάσης Ντίνας (μεσοεπιθετικός) και ο Νίκος Βαφέας (κεντρικός αμυντικός). Μετά το παιχνίδι θα γίνουν συζητήσεις με τους παίκτες, για το ενδεχόμενο μεταγραφής τους, στον ΟΦΗ.

*Η Μακεδονία είναι Ελληνική, αναφέρει ένα πανό που ανέβασαν οι φίλαθλοι του Απόλλωνα Πόντου.

*Σύνθημα και απο την εξέδρα του ΟΦΗ. "Η Μακεδονία, είναι Ελληνική!", με χειροκρότημα απο όλο το γήπεδο!

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Το παχνίδι ξεκίνησε! Πάμε δυνατά ρε ΟΦΗ!

7' Το 0-1 για τον Απόλλωνα Καλαμαριάς στην πρώτη φάση του αγώνα. Ο Συμελίδης σουτάρει δυνατά έξω απο την περιοχή, η μπάλα στη γωνία του Στρέζου, ο οποίος δεν μπόρεσε να αντιδράσει.

Στο πρώτο σούτ του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ! Πάγωσε το Γεντί Κουλέ!

10' Κίτρινη κάρτα στον Καμπίας.

ΣΧΟΛΙΟ: Νευρικό ξεκίνημα για τον ΟΦΗ στο παιχνίδι. Είναι και η κόπωση των παικτών απο τα συνεχή παιχνίδια. Οι παίκτες του ΟΦΗ πρέπει να βρούν ρυθμό και να ισοφαρίσουν γρήγορα.Εχει πολύ δρόμο ακόμη το παιχνίδι.

15' ΓΚΟΟΟΟΛ για τον ΟΦΗ και 1-1. Ο Μπολάκης βγάζει ωραία στο Μάνο, ο οποίος με ιδανικό πλασέ μέσα στην περιοχή, στέλνει τη μπάλα, πρώτα στο δεξί κάθετο δοκάρι και μετά στα δίχτυα!!!

Ξανά γκολ απο τον επιθετικό του ΟΦΗ, που ανέβηκε στα 8 και είναι πρώτος σκόρερ της Football league.

17' Ο Κουτσιανικούλης κλέβει τη μπάλα αλλά αργεί να ελιχθεί και να βρεθεί απέναντι στον τερματοφύλακα. Η πάσα του στο Λεάλ δεν ήταν καλή και η ευκαιρία χάνεται.

20' Απο μια κίτρινη κάρτα σε Πουρτουλίδη και Λιόνη, επειδή ανέβηκαν οι τόνοι στο μάτς.

ΣΧΟΛΙΟ: Ο ΟΦΗ κατάφερε να ισοφαρίσει γρήγορα το παιχνίδι και να δώσει φλόγα και στην εξέδρα, η οποία προσπαθεί να εμψυχώσει τους παίκτες του ΟΦΗ. Ανέβασαν μετά το κακό πρώτο δεκάλεπτο την απόδοση τους οι παίκτες του ΟΦΗ.

29' Ασχημο μαντάτο για τον ΟΦΗ. Αναγκαστική αλλαγή ο Σέρτζιο Λεάλ, που φάνηκε να υπέστη τράβηγμα. Στη θέση του, ο Νίκος Πουρτουλίδης.

30' Επικίνδυνη φάση για την Καλαμαριά. Ο Χασομέρης κερδίζει απο τον Φαζό, βγάζει τη σέντρα στον Μπρίτο, αλλά πρόλαβαν οι αμυντικοί του ΟΦΗ.

31' Σέντρα του Μπολάκη, η μπάλα στο χέρι του Αμαραντίδη, οι παίκτες του ΟΦΗ ζητούν πέναλτι, όχι λέει ο διαιτητής.
32' Κόντρα επίθεση για τον Απόλλωνα και δυνατό σούτ του Λιόνη, η μπάλα πάνω απο το οριζόντιο δοκάρι.

36' Ξανά νεύρα και διακοπή στο παιχνίδι. Κίτρινη κάρτα στον Σαμαρά, ο οποίος κράτησε απο τη φανέλα το Μάνο. Κίτρινη κάρτα στο Μονιάκη του ΟΦΗ στον πάγκο. Διακοπή στο παιχνίδι.

44' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Ο Μάνος βγάζει στον Πουρτουλίδη σε καλή θέση, αυτός πλασάρει, απο κοντά, όχι με τη δύναμη που θα έπρεπε, ο γκολκήπερ της Καλαμαριάς, διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.

ΗΜΙΧΡΟΝΟ 1-1

ΣΧΟΛΙΟ: Δυνατό παιχνίδι που τα έχει όλα στο πρώτο 45λεπτο. Δύναμη, πάθος και απο ένα γκολ για κάθε ομάδα. Ο ΟΦΗ δέχθηκε γκολ στο πρώτο σουτ του αγώνα, αλλά βρήκε τη δύναμη να ισοφαρίσει. Προσπάθησε και για ένα δεύτερο γκολ, αλλά η άμυνα του Απόλλωνα, στάθηκε καλά. Μην ξεχνάμε και την κόπωση των παικτών του ΟΦΗ απο τα συνεχή παιχνίδια, αλλά και την απώλεια του Λεάλ λόγω τραυματισμού (αναγκαστική αλλαγή).

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο! Πάμε Ομιλε!

55' Δεύτερη αλλαγή για τον ΟΦΗ. Εξω ο Φαζός, μέσα ο Παπατόλιος.

62' ΓΚΟΟΟΟΛ. Το 2-1 για τον ΟΦΗ. Ο Κουτσινικούλης βγάζει στον Μάνο μέσα στην περιοχή και αυτός με ιδανικό πλασέ στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα! Τον 9ο γκολ του επιθετικού του ΟΦΗ!

Ανατρέπει το 0-1 ο ΟΦΗ. "ΟΦΗ-ΟΦΗ" στις εξέδρες. Δονείται το Γεντί Κουλέ!

Φλέγεται το γήπεδο του ΟΦΗ μετά το 2-1. Ορθιος ο κόσμος, προσπαθεί να εμψυχώσει τα παιδιά μας!!!

67' Απευθείας φάουλ του Κοιλιάρα, ο γκολκήπερ του Απόλλωνα διώχνει δύσκολα σε κόρνερ προ του Μάνου.

72' Κίτρινη κάρτα στον Αμαραντίδη για σκληρό φάουλ στον Κουτσιανικούλη.

74' Κίτρινη κάρτα στον Παπαστεριανό.

76' Ο Πουρτουλίδης βγάζει στον κενό χώρο το Μάνο, αλλά ο γκολκήπερ της Καλαμαριάς,, πρόλαβε την τελευταία στιγμή τον επιθετικό του ΟΦΗ.

78' Κίτρινη κάρτα στον Μπολάκη.

80' Ο Μάνος σπρώχνεται στην περιοχή, οι παίκτες του ΟΦΗ ζητούν πέναλτι. Κίτρινη κάρτα στον Κουτσιανικούλη για διαμαρτυρία.

82' ΓΚΟΟΟΟΟΛ. Το 3-1 για τον ΟΦΗ. Κόρνερ ο Κοιλιάρας, κεφαλιά του Παπαστεριανού, η μπάλα στα δίχτυα!!!!

Τεράστια αποθέματα ψυχής για τους παίκτες του ΟΦΗ! Αποθέωση για τους παίκτες απο τον κόσμογια την μεγαλιώδη τους εμφάνιση.

86' Καλή στιγμή για την Καλαμαριά. Σούτ του Συμελίδη, έδιωξε ο Στρέζος.

87' Απειλεί και πάλι ο Απόλλων. Κεφαλιά του Κυβελίδη, διώχνει ξανά σε κόρνερ ο Στρέζος.

88' Ζεστό χειροκρότημα του κόσμου του ΟΦΗ στον Βασίλη Κουτσιανικούλη, τη στιγμή της αλλαγής του, στο 88'.

TEΛΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ 3-1