Επιστροφή στις νίκες για τον Άρη με τριάρα στον Εργοτέλη

Ο Άρης επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας με σκορ 3-0 του Εργοτέλη στο "Κλεάνθης Βικελίδης", για την 21η αγωνιστική της Football League.

Με τρία γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, από τους Πλατέλλας (54΄ πεν.), Κάσσο (76΄) και Χαντί (90΄+6΄), οι "κιτρινόμαυροι" επανήλθαν στα νικηφόρα αποτελέσματα, έπειτα από τις δύο συνεχόμενες "λευκές" ισοπαλίες.

Η ομάδα του Δημήτρη Σπανού διατηρήθηκε στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 53 βαθμούς, με τον δεύτερο ΟΦΗ να ακολουθεί με 51. Η Παναχαϊκή που βρίσκεται στην 3η θέση, έχει 43 βαθμούς, αλλά με ένα παιχνίδι λιγότερο.

Η απόδοση του Άρη στο πρώτο ημίχρονο ήταν μέτρια, με λιγοστές καλές φάσεις, ενώ απειλήθηκε από τον Εργοτέλη σε μια-δυο περιπτώσεις, με τον Αναγνωστόπουλο να κρατάει το μηδέν. Στο 54΄ ο Πλατέλλας άνοιξε το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι και στο 76΄ ο Κάσσος ουσιαστικά σφράγισε τη νίκη κάνοντας το 2-0. Το τελικό 3-0 διαμορφώθηκε στην τελευταία φάση της αναμέτρησης, στις καθυστερήσεις, με απευθείας χτύπημα φάουλ του Χαντί.

Συνθέσεις:

ΑΡΗΣ (Δημήτρης Σπανός): Αναγνωστόπουλος, Τζανακάκης, Σόουζα, Δεληζήσης, Κανακούδης, Μουμίν, Νίκιτς, Κάσσος, Πλατέλλας (88′ Χαντί), Παυλίδης (52′ Ντούνης), Διαμαντόπουλος (77′ Μιλούνοβιτς).

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Τάκης Γκώνιας): Κατσιμήτρος, Σταματάκος (80′ Μανουσάκης), Τσέλιος, Νικολακάκης, Μπάτζιος, Μπουτσάκης (75′ Βογιατζής), Σταμόπουλος, Ροβίθης (42′ Μπουρσέλης), Κάϊπερς, Έφορντ, Πάτας.