Τελικός Μουντιάλ 2018: Θρίαμβος της Γαλλίας με 4-2 επί της Κροατίας - Από τους καλύτερους τελικούς όλων των εποχών

- Μετά από έναν μυθικό τελικό, για τον οποίο θα έχουμε να μιλάμε στις επόμενες γενιές, η Γαλλία κέρδισε την Κροατία με 4-2 στο «Λουζνίκι» και βρέθηκε στην κορυφή του κόσμου για 2η φορά στην ιστορία της και πρώτη μετά από το 1998.
- Από τους καλύτερους τελικούς όλων των εποχών, που τα είχε όλα. Αυτογκόλ, VAR, ρυθμό, γκάφες και γενικότερα μπαλάρα, από δύο ομάδες που έδειξαν πως δίκαια έφτασαν ως εδώ.

Η Κροατία είχε την κατοχή της μπάλας και τον έλεγχο του αγώνα στο πρώτο τέταρτο του αγώνα, με τον Πέρισιτς στο 15’ να κάνει κούρσα και γύρισμα από αριστερά και τον Ουμτιτί να προλαβαίνει. Ωστόσο στο 19’, ο Γκριζμάν κέρδισε ένα πολύ αυστηρό φάουλ μερικά μέτρα έξω από την περιοχή, το εκτέλεσε ο ίδιος και ο Μάντζουκιτς κατά λάθος βρήκε την μπάλα με το κεφάλι κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-0.

Παρά το σοκ, η Κροατία δεν το έβαλε κάτω και στο 29’ απάντησε. Ο Μόντριτς εκτέλεσε με σέντρα ένα φάουλ οι Κροάτες πήραν διαδοχικές κεφαλιές και η μπάλα στρώθηκε στον Πέρισιτς, εκείνος απέφυγε όμορφα τον Καντέ και με όμορφο αριστερά σουτ έγραψε το 1-1.

Το ματς άναψε και στο 34’ μετά από κόρνερ του Γκριζμάν και κεφαλιά του Ματουϊντί, η μπάλα βρήκε στο απλωμένο χέρι του Πέρισιτς, ο Πιτάνα είδε το VARκι έδωσε το πέναλτι. Ο Γκριζμάν το εκτέλεσε εύστοχα κι έκανε έτσι το 2-1. Στο 40’ ο Ρέμπιτς έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή αλλά ο Γιορίς μπλόκαρε, ενώ στο 44’ ο Λόβρεν έπιασε μονοκόμματο σουτ μέσα από την περιοχή με την μπάλα να βρίσκει σε σώμα Γάλλου και να φεύγει κόρνερ και στο 45+1’ μετά από κόρνερ ο Βίντα πήρε την κεφαλιά κι έστειλε λίγο έξω την μπάλα.

Η «χρβάτσκα» μπήκε δυνατά στο 2ο μέρος και στο 48ο λεπτό, ο Ράκιτιτς πέρασε κάθετα στον Ρέμπιτς, εκείνος από αριστερά έκανε το σουτ και ο Γιορίς είπε όχι, ενώ στο 52’ ο Μπαπέ έκανε απίστευτη κούρσα από δεξιά, πέρασε τον Βίντα σαν σταματημένο, αλλά πιεζόμενος, κόπηκε από τον Σούμπασιτς.

Όμως στο 59ο λεπτό, ο Μπαπέ έκανε όμορφη κούρσα και γύρισμα από δεξιά, ο Γκριζμάν υποδέχτηκε και έστρωσε στον Πογκμπά, ο οποίος έκανε το πρώτο σουτ στα σώματα και με δεύτερο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σούμπασιτς για το 3-1. Τρία λεπτά μετά, ο Ζιρού έκανε το γύρισμα, αλλά ο Μπρόζοβιτς πρόλαβε σωτήρια προ του Γκριζμάν και στο 65’ ο Μπαπέ βρήκε λίγο χώρο έξω από την περιοχή και με όμορφο συρτό σουτ έκανε το 4-1.

Στο 69’ ωστόσο, ο Γιορίς έκανε απίστευτη γκάφα, ο Μάντζουκιτς του έβαλε την προβολή κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 4-2. Στο 78’ ο Ράκιτιτς έκανε το συρτό σουτ εκτός περιοχής αλλά η μπάλα πέρασε μόλις έξω, αλλά από εκεί και πέρα η Κροατία δεν μπόρεσε να απειλήσει.

ΓΑΛΛΙΑ: Γιορίς, Ουμτιτί, Παβάρ, Ερνάντες, Βαράν, Καντέ (64’ Ν’Ζονζί), Πογκμπά, Ματουϊντί (73’ Τολισό), Γκριζμάν, Μπαπέ, Ζιρού (81’ Φεκίρ)

ΚΡΟΑΤΙΑ: Σούμπασιτς, Βρσάλικο, Στρίνιτς (82’ Πιάτσα), Λόβρεν, Βίντα, Μόντριτς, Ράκιτιτς, Μπρόζοβιτς, Πέρισιτς, Ρέμπιτς (71’ Κράμαριτς), Μάντζουκιτς