Σε πολύ καλό δρόμο ο ΟΦΗ-Ελπιδοφόρα μηνύματα στη φιλική νίκη με 2-0 επί του Απόλλωνα Σμύρνης

Στο πρώτο του φιλικό παιχνίδι στο Καρπενήσι, ο ΟΦΗ άφησε ελπιδοφόρα μηνύματα και έδειξε ομάδα με μεγάλες δυνατότητες, για την φετινή χρονιά στην Σούπερ Λίγκ.

Κέρδισε με 2-0 τον Απόλλωνα Σμύρνης, είχε ευκαιρίες για περισσότερα τέρματα και ουσιαστικά δεν κινδύνευσε από την αντίπαλη ομάδα.

Ο Νίκος Παπαδόπουλος, χρησιμοποίησε δυο διαφορετικές ενδεκάδες (μια για κάθε ημίχρονο) και έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του, με εξαίρεση τους Δερμιτζάκη (τερματοφύλακας) και Κυριακίδη.

Ο προπονητής του ΟΦΗ, εισέπραξε χρήσιμα συμπεράσματα και έδειξε ικανοποιημένος από την προσπάθεια των παικτών του στο πρώτο φιλικό παιχνίδι στο Καρπενήσι.

Ο ΟΦΗ είναι σε καλό δρόμο και έδειξε ότι έχει μεγάλα περιθώρια βελτίωσης.

Ο ΟΦΗ του πρώτου ημιχρόνου, είχε εξαιρετική εικόνα, καλή κυκλοφορία της μπάλας και δημιούργησε μεγάλα προβλήματα στην αντίπαλη ομάδα με την ταχύτητα των Πλατέλλα και Κουτσιανικούλη.

Ο ΟΦΗ άνοιξε το σκορ στο 16’ όταν μετά από ωραία ατομική ενέργεια του Μπολάκη, ο Αργεντίνος Νέιρα, βρέθηκε σε θέση βολής και πλάσαρε ιδανικά για το 1-0 και το πρώτο γκολ του ΟΦΗ στη φετινή σεζόν.

Στο 44’ ο ΟΦΗ διπλασίασε τα τέρματα του, σε μια εξαιρετική κόντρα επίθεση, με τον Κουτσιανικούλη να φεύγει σαν βέλος από δεξιά, να κάνει ιδανικό παράλληλο γύρισμα στον Πλατέλλα και εκείνος με μονοκόμματο σούτ από το σημείο του πέναλτι, να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο ΟΦΗ είχε μια ακόμη μεγάλη φάση για να σκοράρει με τον Ποτουρίδη να αστοχεί με σουτ από κοντά μετά από καλοχτυπημένο φάουλ του Πλατέλλα.

Ο ΟΦΗ στο πρώτο 45λεπτο κράτησε μακριά από την εστία του, τους επιθετικούς του Απόλλωνα, ο οποίος είχε μόνο μια επικίνδυνη στιγμή με τον Στρέζο να διώχνει το σουτ του Ειλερς.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι ομάδες έπαιξαν με διαφορετικές ενδεκάδες.

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και οι φάσεις του αγώνα ήταν λίγες.

Ο Απόλλων είχε μια καλή στιγμή με τον Ταπόκο στο 64’ αλλά ο Σωτηρίου μπλόκαρε σταθερά.

Να σημειωθεί ότι το φιλικό έγινε με πολύ ζέστη (27 βαθμοί), καθώς ήταν από τις πιο ζεστές μέρες των τελευταίων ημερών στο Καρπενήσι.

Επόμενο φιλικό για τον ΟΦΗ, με τη Λάρισα στις 25 Ιουλίου.

Το φιλικό διαιτήτευσαν οι διαιτητές από τον σύνδεσμο Ευρυτανίας Κούρλος, Ελταχάν, Σώμαλης.

Η ενδεκάδα του ΟΦΗ στο πρώτο ημίχρονο: Στρέζος,Μπολάκης,Κοιλιάρας,Ποτουρίδης, Κομεσίδης,Οικονόμου,Μεγιάδο, Πλατέλλας, Νέιρα, Βουό, Κουτσιανικούλης.

Η ενδεκάδα του ΟΦΗ στο δεύτερο ημίχρονο: Σωτηρίου, Δεληγιαννίδης, Αργυρόπουλος, Φαζός, Νάστος, Παπαστεριανός, Εμπεσίλιο, Κοροβέσης, Νοικοκυράκης (71’ Κοντογιάννης), Σάσι, Ντίνας (75’ Πλευράκης).

Hενδεκάδα του Απόλλωνα Σμύρνης στο πρώτο ημίχρονο: Xουάντερσον, pezzoni, Τζανετόπουλος, Στάθης, Ναδάλες, Schulz,Gonzales,Kone, Bedinelli, Μάντζιος, Εlliers.

H ενδεκάδα του Απόλλωνα Σμύρνης στο δεύτερο ημίχρονο: Αστράς, Κοντοές, Καλλέργης, Ταπόκο, Βαφέας, Κύργιας, Σιατραβάνης, Βλάχος, Γκίνο, Ελχέλβε, Ρόσι.

Πηγή φωτογραφιών: Intime