Εντυπωσιακός ο Ολυμπιακός, νίκησε πολύ εύκολα 4-0 τη Λουκέρνη

Εντυπωσιακός ο Ολυμπιακός, νίκησε πολύ εύκολα 4-0 τη Λουκέρνη στο «Γ. Καραϊσκάκης», στον πρώτο αγώνα για τον Γ΄ προκριματικό γύρο του Europa League, και ουσιαστικά εξασφάλισε από απόψε την πρόκριση στα πλέι-οφ της διοργάνωσης. Ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος έκανε ιδανικό ντεμπούτο με τα ερυθρόλευκα, σκοράροντας δύο φορές (10΄ και 33΄), ενώ ο επίσης νεοαποκτηθείς Γκερέρο πρόσθεσε ακόμη δύο τέρματα (36΄ και 84΄). Οι Πειραιώτες, που είχαν και δύο δοκάρια, μετέτρεψαν σε τυπική διαδικασία τη ρεβάνς της επόμενης Πέμπτης (16/8) στην Ελβετία και περιμένουν πλέον να μάθουν τον επόμενο αντίπαλό τους, από το ζευγάρι Μπασακσεχίρ-Μπέρνλι (0-0 το πρώτο ματς στην Κωνσταντινούπολη).

Ο Ολυμπιακός με την «συνταγή» του 4-2-3-1 μπήκε στο γήπεδο πολύ πιο δυνατά από την ελβετική ομάδα, πήρε αμέσως τον έλεγχο στην μεσαία γραμμή και κατάφερε με την συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου να φτάσει στο γκολ. Αφού «προειδοποίησε» στο 8’ με διαδοχικά σουτ των Ποντένσε και Καμαρά, ήρθε στο 10ο λεπτό και σε κόρνερ του Τσιμίκα, ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος με κεφαλιά να χριστεί σκόρερ στο ντεμπούτο του με την ερυθρόλευκη φανέλα.

Επτά λεπτά αργότερα η μπάλα μέσα στην περιοχή, βρήκε στο απλωμένο χέρι του Βούκοβιτς, οι Ελβετοί ζήτησαν επίμονα πέναλτι, αλλά ο Γάλλος διαιτητής αγνόησε τις διαμαρτυρίες τους.

Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να ασκούν πίεση, το «καρέ» των Φορτούνη, Λάζαρου, Ποντένσε και Γκερέρο λειτουργούσε άψογα κι αυτό «μεταφράστηκε» σε άλλα δύο γκολ έως την λήξη του ημιχρόνου. Στο 33’ ο Χριστοδουλόπουλος με πλασέ διπλασίασε τα τέρματα και στο 36’ ο Ποντένσε «βρήκε» τον Φορτούνη, αυτός «έστρωσε» έτοιμο γκολ στον Γκερέρο, που -επίσης στο ντεμπούτο του- ανέβασε τον δείκτη στο 3-0. Στο 42’ ο Τσιμίκας βρέθηκε σε θέση βολής, όμως το σουτ πέρασε δίπλα από το δοκάρι κι έτσι ολοκληρώθηκε το ημίχρονο.

Απειλητική εμφανίστηκε η Λουκέρνη στο πρώτο πεντάλεπτο του β’ ημιχρόνου, αλλά ο Γιαννιώτης εξουδετέρωσε το σουτ του Σουρπφ στο 48’. Όμως ο Ολυμπιακός πήρε και πάλι την κατοχή της μπάλας, ο Ποντένσε συνέχισε να «αλωνίζει» από τα άκρα και η ελληνική ομάδα «άγγιξε» το 4ο γκολ σε δύο περιπτώσεις με τον ίδιο παίκτη. Τόσο στο 55’, με απευθείας εκτέλεση φάουλ, όσο και στο 70’ με συρτό σουτ, ο Φορτούνης έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Και υπήρξε και μια σειρά από χαμένες ευκαιρίες με τους Χριστοδουλόπουλο (57’), Ποντένσε (59’), Φορτούνη (60’), Τσιμίκα (76’).

Τελικά στο 84’ ο Γκερέρο ελίχθηκε με εξαιρετικό τρόπο, «τσίμπησε» την μπάλα και διαμόρφωσε το τελικό 4-0, με τον κόσμο να αποθεώνει τους «ερυθρόλευκους» με το σύνθημα «Έτσι ονειρευόμαστε τον Ολυμπιακό».

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Φρανσουά Λετεξιέ (Γαλλία)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Καμαρά, Μπουχαλάκης - Σμιντ, Σνέουλι, Βόκα
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Γιαννιώτης, Ελαμπντελαουί, Τσιμίκας, Βούκοβιτς, Μιράντα, Καμαρά (90’ Τοροσίδης), Μπουχαλάκης, Χριστοδουλόπουλος (78’ Βρουσάι), Ποντένσε, Φορτούνης (86’ Φετφατζίδης), Γκερέρο.
ΛΟΥΚΕΡΝΗ (Ρενέ Βέιλερ): Σάλβι, Άλβες, Ελέκε (74’ Ντεμχασάι), Σουρπφ, Γκρέθερ, Σνέουλι (58’ Σουλτς), Σμιντ, Σβέγκλερ (58’ Βάργκας), Σίντλερ, Βόκα, Γκβίλια.