Σε ηλικία των 43 χρονών έφυγε από τη ζωή ο πρώην ποδοσφαιριστής, Φερνάντο Ρίκσεν, όπως ανακοίνωσε η παλιά του ομάδα οι Ρείντζερς. Ο Ολλανδός έδινε μάχη από τον Οκτώβριο του 2013 με την νόσο των κινητικών νευρώνων. Παράλληλα με τον αγώνα για τη ζωή του συγκέντρωνε έσοδα για τον ίδρυμα του με στόχο να βοηθήσει άλλους ανθρώπους που υποφέρουν από την ίδια νόσο.

Η ώρα που περιμένει κάθε ποδοσφαιρόφιλος στον πλανήτη έφθασε.

Ο Ολυμπιακός με επίσημη ανακοίνωση καταφέρεται κατά των ΜΜΕ ιδιοκτησίας του Ιβάν Σαββίδη κάνοντας λόγο για «αποκλειστικά πληρωμένη» αποστολή για δημοσίευμα που αφορά την Γενική Διευθύντρια της ΠΑΕ Ολυμπιακός, Λίνα Σουλούκου κάνοντας λόγο για επιθεώρηση στο βαν του VAR εκ μέρους της.

Με τον Γιάννη Φετφατζίδη να πετυχαίνει ένα γκολ και να δημιουργεί άλλα δύο, ο Άρης έφτασε στο επιβλητικό 4-0 επί του Παναθηναϊκού στο "Κλεάνθης Βικελίδης", καταγράφοντας την πρώτη φετινή του νίκη. Μόλις έναν βαθμό, στο ίδιο διάστημα, έχουν οι "πράσινοι", με οκτώ γκολ παθητικό!

Η Ισπανία είναι η νέα Παγκόσμια Πρωταθλήτρια! Δεκατρία χρόνια μετά το πρώτο της χρυσό μετάλλιο, το 2006, απέναντι στην εθνική Ελλάδας, ο Σέρτζιο Σκαριόλο και οι παίκτες του το ξανάκαναν! Αυτή τη φορά νικώντας στο Wukesong Sport Center του Πεκίνου, με 75-95, την Αργεντινή του 39χρονου ρέκορντμαν Λουίς Σκόλα, τον οποίο... εξαφάνισαν με την άμυνά τους! Και το έκαναν με το ίδιο κυριαρχικό μπάσκετ, την ίδια ασφυκτική πίεση και με μεγάλη διαφορά (άγγιξε και τους +22), όπως και τότε στον τελικό της Σαϊτάμα απέναντι στους παίκτες του Παναγιώτη Γιαννάκη. Στο δεύτερο τελικό της ιστορίας της Ισπανίας σε Παγκόσμιο Κύπελλο, ο Μαρκ Γκασόλ, ο Ρίκι Ρούμπιο και η παρέα τους έκαναν το 2/2 χαρίζοντας στους συμπατριώτες τους το δεύτερο μετάλλιο στη διοργάνωση στην ιστορία. Μόνο το 1982, είχαν φτάσει ξανά, πριν το 2006 και το 2019, μέχρι την τετράδα του Παγκοσμίου Κυπέλλου οι Ισπανοί.

Ο Υφυπουργός Πολιτισμού και Αθλητισμού, Λευτέρης Αυγενάκης, σε δηλώσεις του από το Ηράκλειο ανέφερε πως πρέπει να γίνει η έδρα των Εθνικών ομάδων ποδοσφαίρου και μπάσκετ.

Με δυο γκολ του Τσιλιανίδη και ένα του Μάνου, ο ΟΦΗ πήρε τη νίκη με σκορ 3-1 απέναντι στον Παναιτωλικό στο γήπεδο "Θ. Βαρδινογιάννης", για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος Super League.
Στο πρώτο ημίχρονο, ο ΟΦΗ μπήκε δυνατά, δημιουργώντας αρκετές ευκαιρίες, με κορυφαίες αυτές του 9ου λεπτού με την κεφαλιά του Μάνου να περνά ελάχιστα άουτ, αλλά και του 45ου λεπτού με τον Nabi να κάνει το σουτ και τον Knett να μπλοκάρει.
Στο 54’ η ομάδα μας άνοιξε το σκορ με τον Semedo να σουτάρει λίγο έξω από το ύψος της περιοχής, τον Knett να αποκρούει και τον Τσιλιανίδη να σκοράρει στην επαναφορά. Στο 62’ ο Μάνος με ωραίο πλασέ νίκησε τον γκολκίπερ του Παναιτωλικού και έκανε το 2-0 για τον ΟΦΗ.
Στο 69’ ο Morar μείωσε σε 2-1 για τους φιλοξενούμενους, ενώ πέντε λεπτά πριν συμπληρωθεί το ενενηντάλεπτο ο Τσιλιανίδης έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Γιαννακόπουλου, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.
ΟΦΗ (Γ. Σίμος): Σωτηρίου, Γιαννούλης, Κοροβέσης (33’ λ.τ. Braun), Μαρινάκης, Νάστος, Mellado, Neira, Semedo, Nabi (80’ Sakor), Τσιλιανίδης, Μάνος (88’ Figueiredo).

Μια ατάκα με… νόημα πόσταρε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο στον προσωπικό του λογαριασμό στο Instagram, λίγες ημέρες μετά τον πρόωρο αποκλεισμό της Εθνικής Ελλάδας στο Μουντομπάσκετ της Κίνας (τον είχε απενεργοποιήσει για τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις στο τουρνουά).

Απόλυτα ικανοποιημένος από την εικόνα της ομάδας και την απόδοση των ποδοσφαιριστών του εμφανίστηκε στη συνέντευξη τύπου, μετά τη νίκη επί του Παναιτωλικού, ο προπονητής της ομάδας μας, Γιώργος Σίμος.

Ένα από τα highlights στην πρόσφατη κλήρωση των ομίλων του Champions League, όπου μεταξύ άλλων πραγματοποιήθηκαν και οι βραβεύσεις των κορυφαίων παικτών της προηγούμενης σεζόν, ήταν η πρόσκληση του Κριστιάνο Ρονάλντο να δειπνήσει με τον Λιονέλ Μέσι.