O ΟΦΗ πήρε πολύτιμη εκτός έδρας νίκη

Με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Περογαμβράκη στο 41' ο ΟΦΗ πήρε πολύτιμη εκτός έδρας νίκη 0 - 1 απέναντι στον Ατρόμητο Πειραιά και πλησίασε στον πόντο τον Φωστήρα.

Την πέμπτη συνεχόμενη νίκη του εκτός έδρας σημείωσε ο ΟΦΗ επικρατώντας 0 - 1 απέναντι στον Ατρόμητο Πειραιά, και βρέθηκε πιο κοντά από ποτέ στη φετινή περίοδο στην πρώτη θέση της βαθμολογίας μετά τη "λευκή" ισοπαλία του Φωστήρα στην Κηφισιά.

Ο ΟΦΗ που έχει μόνο νίκες εκτός έδρας στο δεύτερο γύρο έδειξε για μια ακόμα φορά χαρακτήρα και κέρδισε για τρίτη συνεχόμενη αναμέτρηση μακριά από το Ηράκλειο με το ίδιο σκορ.

Διατηρώντας ανέπαφη την εστία του για πέμπτο συνεχόμενο παιχνίδι, και με τον συνήθη ύποπτο στην επίθεση Αλέξη Περογαμβράκη να ευστοχεί από την ασβεστένια βούλα στο 41' σημειώνοντας ακόμα ένα γκολ που έπιασε τόπο, ο ΟΦΗ στάθηκε για μια ακόμα φορά όπως έπρεπε στο γήπεδο, φτάνοντας στον αντικειμενικό του σκοπό.

Στο πρώτο ημίχρονο η κρητική ομάδα έχασε αρκετές ευκαιρίες για να "καθαρίσει" το παιχνίδι πριν ο Περογαμβράκης σημειώσει το 17ο φετινό του γκολ, ενώ αντίθετα δεν απειλήθηκε καθόλου.

Η αμυντική αξιοπιστία ήταν σε ένα ακόμα παιχνίδι σημείο αναφοράς καθώς εκτός από τη φάση του 60ου λεπτού ο ΟΦΗ δεν κινδύνεψε. Η εστία του Δερμιτζάκη είναι απαραβίαστη για 511' καθώς ο τελευταίος που σκόραρε εναντίον του ΟΦΗ ήταν ο Ζανελάρης στο 29' του αγώνα με τον ΠΑΟ Κρουσώνα στο Παγκρήτιο.

Εξίσου σημαντική ήταν η ανταπόκριση της ομάδας παρά τα πολλά αγωνιστικά προβλήματα.

Για πρώτη φορά από το ξεκίνημα του φετινού πρωταθλήματος ο ΟΦΗ απέχει μόλις έναν πόντο από την κορυφή, δείχνοντας έτοιμος για να πραγματοποιήσει μια υπέρβαση που μόνο στα χαρτιά θεωρούνταν εφικτή με το τέλος του πρώτου γύρου.

Το Live του αγώνα

6' Ωραία ανάπτυξη του ΟΦΗ με τον Κιάσσο να μεταβιβάζει στον αμαρκάριστο Κοιλιάρα ο οποίος είχε χώρο και έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Καλέ σούταρε όμως το σουτ βρήκε το σώμα ποδοσφαιριστή των γηπεδούχων.

12' Νέα καλή φάση για την κρητική ομάδα με τον Περογαμβράκη ο οποίος πήρε την πάσα του Χαντί και επιχείρησε συρτό σουτ μέσα από την περιοχή που κατέληξε άουτ.

16' Ο Καλέ από θέση μέσα δεξιά σούταρε όμως ο Φυσαράκης έδιωξε σε κόρνερ.

19' Χαντί και Παναγιωτόπουλος λογομάχησαν και είδαν την κίτρινη κάρτα του Ρούτση.

20' Σουτ του Φαμπίνιο αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή μπλόκαρε ο Παπαδόπουλος.

23' Κίτρινη στο Σαμιώτη για αντικανονικό μαρκάρισμα στον Καλέ. "Τσεκούρια" οι γηπεδούχοι...

24' Ο Παπαδόπουλος έδιωξε με γροθιές φάουλ του Χαντί.

27' Εξαιρετική εκτέλεση κόρνερ από τον Χαντί "ανάγκασε" τον Παπαδόπουλο να διώξει σε νέο κόρνερ.

30' Σουτ του Καλέ κατέληξε άουτ.

32' Ο Καλέ μεταβίβασε στον Μπολάκη με το δεύτερο να επιχειρεί σέντρα - σουτ μέσα από την περιοχή, όμως ο Παπαδόπουλος μπλόκαρε ξανά.

34' Μπαλτζάκης αντί Παλαιοπάνου η πρώτη αλλαγή για τους γηπεδούχους.

37' Ο Χριστόπουλος πρόλαβε τον Περογαμβράκη πριν σουτάρει, ενώ ο ΟΦΗ εξακολουθεί να πιέζει.

40' Πέναλτι για τον ΟΦΗ σε χέρι μετά από σουτ του Καλέ. Κίτρινη στο Φυσαράκη για διαμαρτυρία.

41' ΓΚΟΛ για τον ΟΦΗ μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Περογαμβράκη.

Τέλος πρώτου μέρους

Με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Αλέξη Περογαμβράκη ο ΟΦΗ πήρε προβάδισμα στο σκορ λίγο πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος στο Δημ. "Μελισσουργού". Δικαίωση το γκολ για τους φιλοξενούμενους που ασκούν πίεση στην εστία του Παπαδόπουλου από το ξεκίνημα του αγώνα χωρίς στον αντίποδα να απειληθούν καθόλου από τον Ατρόμητο. Το πρώτο 45λεπτο αποτέλεσε μονόλογο για τον ΟΦΗ, ενώ οι "ασπρόμαυροι" έχασαν αρκετές ευκαιρίες για να σημειώσουν και άλλα γκολ.

Έναρξη δεύτερου μέρους

55' Σέντρα του Κιάσσου από τα αριστερά προς τον Καλέ στην περιοχή, όμως το σουτ που επιχείρησε κατέληξε άουτ από το δεξί δοκάρι. Πρώτη καλή φάση στο δεύτερο μέρος.

60' Ο Δερμιτζάκης είπε "όχι" στον Παναγιωτόπουλο σε τετ - α - τετ στην πρώτη μεγάλη ευκαιρία των γηπεδούχων στο παιχνίδι.

67' Ο Περογαμβράκης έδωσε τη θέση του στον Πόποβιτς.

74' Δεύτερη αλλαγή για τον ΟΦΗ με τον Πατινιώτη να παίρνει τη θέση του Κοιλιάρα.

80' Μεγάλη ευκαιρία για το 0 - 2 σε τετ - α - τετ του Φαμπίνιο με τον Παπαδόπουλο. Ο Βραζιλιάνος πλάσαρε τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων όμως ο Κολιός έκοψε πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή.

82' Ολοκληρώνονται οι αλλαγές του ΟΦΗ με τον Φουκαράκη να αντικαθιστά τον Χαντί.

85' Γεωργίου αντί Σιγάλα η δεύτερη αλλαγή για τον Ατρόμητο.

93' Κίτρινη κάρτα στον Καλέ.

Τέλος του αγώνα

Ατρόμητος Π.: Παπαδόπουλος, Κολιός, Σιγάλας (85' Γεωργίου), Χριστόπουλος, Φυσαράκης, Ράπτης, Παλαιοπάνος (34' Μπαλτζάκης), Σαμιώτης, Δανάσης, Παναγιωτόπουλος, Ευθυμιάδης,

ΟΦΗ: Δερμιτζάκης, Κιάσσος, Μπολάκης, Ραπτάκης, Κώτσιος, Νάστος, Χαντί (82' Φουκαράκης), Φαμπινιο, Κοιλιάρας (74' Πατινιώτης), Καλέ, Περογαμβράκης (67' Πόποβιτς).

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Ρούτσης από το σύνδεσμο Κορινθίας με βοηθούς τους Πυργάκη – Μπουρτζοβίτη από τον ίδιο σύνδεσμο.