Παγκόσμιος πρωταθλητής με παγκόσμιο ρεκόρ ο Κρητικός Απόστολος Παπαστάμος

Παγκόσμιος πρωταθλητής αναδείχθηκε ο Απόστολος Παπαστάμος στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κολύμβησης εφήβων/νεανίδων, που διεξάγεται στη Βουδαπέστη. Ο αθλητής του ΝΟ Χανίων έγραψε ιστορία στα 400μ. μικτή ατομική, αποδεικνύοντας ότι είναι ο απόλυτος κυρίαρχος σε αυτό το αγώνισμα.

Ο 18χρονος κολυμβητής ανέβηκε μάλιστα στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου, πετυχαίνοντας και νέο Παγκόσμιο ρεκόρ Εφήβων, με επίδοση 4:11.93 (σ.σ. αποτελεί και πανελλήνιο ρεκόρ Ανδρών). Στη δεύτερη θέση βρέθηκε ο Ρώσος Ίλια Μπορόντιν με 4:12.95 και στην τρίτη ο Γάλλος Λεόν Μαρσάντ με 4:16.37.

Το μετάλλιο του Παπαστάμου αποτελεί το δέκατο της Ελλάδας σε Παγκόσμια Πρωταθλήματα κολύμβησης εφήβων/νεανίδων.

Ο υφυπουργός Αθλητισμού, Λευτέρης Αυγενάκης, συνεχάρη μέσω των social media τον Απόστολο Παπαστάμο, για το χρυσό μετάλλιο που κατέκτησε στη Βουδαπέστη.

«Δεν έχει όρια η πισίνα για τον Απόστολο Παπαστάμο. Ο Χανιώτης έφηβος ανέβασε τη σημαία μας στον ψηλότερο ιστό, είναι Παγκόσμιος Πρωταθλητής στα 400μ. μικτή και τα συγχαρητήρια, όσο θερμά κι αν είναι, δεν επαρκούν για τις επιτυχίες του. Μπράβο και πάλι μπράβο», ήταν το μήνυμα του Λευτέρη Αυγενάκη.