Τραγικός και άδειος στην Τρίπολη ο ΟΦΗ

Μια ομάδα κουρασμένη που δεν έκανε φάση για 70 λεπτά συνέχισε την παρατεταμένη αγωνιστική κατηφόρα χάνοντας και στην Τρίπολη με 2-0.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ΟΦΗ να έχει τον έλεγχο, χωρίς ωστόσο να μπορέσει να δημιουργήσει κάτι στην εστία του Παπαδόπουλου.
Ο Αστέρας Τρίπολης σιγά σιγά έπαιρνε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, δημιούργησε προσδοκίες για να δημιουργήσει κάτι σημαντικό μπροστά στα καρέ του Σωτηρίου, όμως ο έμπειρος τερματοφύλακας δεν χρειάστηκε να επέμβει κάπου…

Από το 30′ και μετά ο ΟΦΗ και πάλι είχε τον πλήρη έλεγχο χάνοντας μάλιστα τις μεγαλύτερες ευκαιρίες στο πρώτο 45λεπτο, με κορυφαία το τετ α τετ του Φιγκεϊρέντο. Πριν την χαμένη ευκαιρία του Βραζιλιάνου, ο Κουτρουμπής έφτασε μια… ανάσα από το να κάνει το 1-0, όμως η κεφαλιά του πέρασε λίγο έξω από το δοκάρι του Παπαδόπουλου.

Εκεί που όλα έδειχναν πως οι δύο ομάδες θα πάνε χωρίς γκολ στα αποδυτήρια, μια ακόμα αδράνεια στην άμυνα έφερε τον ΟΦΗ με την πλάτη στον τοίχο. Πιο συγκεκριμάνα στο 45 +1 ο Γιαννούλης μετά από κακό διώξιμο, βρίσκει την μπάλα με το χέρι μετά από σουτ του Μαρκ Φερνάντεθ.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μπαράλες, ο οποίος ευστόχησε από τα έντεκα βήματα κάνοντας το 1-0 που ήταν και αποτέλεσμα ημιχρόνου.
Στην επανάληψη ο Αστέρας μπήκε δυνατά και έχασε καλή στιγμή με τον Μαρτίνεθ, όταν σούταρε μέσα από την περιοχή, όμως ο Σωτηρίου έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Ο ΟΦΗ φαινόταν επηρεασμένος από το γκολ που δέχτηκε στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου με αποτέλεσμα να μην κάνει καθόλου καλή εμφάνιση στο πρώτο τέταρτο, με τον Αστέρα να έχει τον πλήρη έλεγχο και να χάνει ευκαιρίες…

Η εικόνα του παιχνιδιού παρέμενε ίδια στο παιχνίδι με τον Αστέρα να έμοιαζε πιο κοντά στο να κάνει το 2-0 παρά να δεχτεί γκολ ισοφάρισης.

Σαν να μην έφτανε αυτό ο ΟΦΗ δέχτηκε και δεύτερο γκολ και πάλι με πέναλτι και πάλι με τον Μπαράλες στο 88′. Αυτή ήταν η τρίτη συνεχόμενη ήττα στο πρωτάθλημα για την ομάδα του Γιώργου Σίμου που έφυγε από την πρώτη εξάδα και τα Play Off.