Η Ατλέτικο «αποκαθήλωσε» τη Λίβερπουλ

Ποδοσφαιρική δικαιοσύνη δεν αποδόθηκε στο «Άνφιλντ». Η Λίβερπουλ μπορεί να κυριάρχησε και στα 120 λεπτά της ρεβάνς των «16» του Champions League, ωστόσο, η Ατλέτικο Μαδρίτης είχε «φύλακα-άγγελο» τον Όμπλακ και «εκτελεστή» τον Μάρκος Γιορέντε.
Ο πρώτος με τις εκπληκτικές επεμβάσεις του στην κανονική διάρκεια του ματς και ο δεύτερος με δύο υπέροχα σουτ στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης έστειλαν τους «ροχιμπλάνκος» στους προημιτελικούς της διοργάνωσης, κάνοντας μάλιστα μυθική ανατροπή στον επιπλέον χρόνο του ματς και παίρνοντας τη νίκη με 3-2.
Οι απερχόμενοι, πια, πρωταθλητές Ευρώπης ισοφάρισαν το σκορ της ήττας τους στο πρώτο ματς της Μαδρίτης (1-0) στην κανονική διάρκεια του αγώνα, αλλά στην παράταση φάνηκε πόσο πολύ στοίχισε η απουσία του Άλισον κάτω από το δοκάρια τους και, πλέον, η εφετινή χρονιά θα τους βρει μόνο με έναν τίτλο, αυτό του πρωταθλητή της Premier League. Ήταν η πρώτη ήττα της Λίβερπουλ μετά από 43 ματς σε όλες τις διοργανώσεις!