Την… έσπασε στον Ολυμπιακό και στην ΑΕΚ ο ΠΑΟΚ!

Την πρώτη ήττα του στο πρωτάθλημα υπέστη ο Ολυμπιακός στην εφετινή διοργάνωση της Super League, αφού στον αγώνα που έγινε στο στάδιο «Γ. Καραϊσκάκης» για την 8η αγωνιστική των πλέι οφ, ο ΠΑΟΚ αναδείχθηκε νικητής με 1-0, χάρη σε τέρμα του Μιχάι στο 90΄.

Ο ΠΑΟΚ μετά  και τη νίκη της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ επί του Παναθηναϊκού ήθελε τη νίκη για να παραμείνει μόνος στη 2η θέση της βαθμολογίας και παίζοντας με αποφασιστικότητα κατάφερε να πάρει τη νίκη κι έσπασε το αήττητο των 43 αγώνων του Ολυμπιακού, που φέτος έχει πλέον 26 νίκες, 7 ισοπαλίες και 1 ήττα.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο, κράτησε την μπάλα περισσότερο στην κατοχή του στο πρώτο ημίωρο πιέζοντας ψηλά τους παίκτες του Ολυμπιακού που δεν μπορούσαν να κάνουν παιχνίδι.

Ο Καμαρά δεν κατάφερνε να βοηθήσει στην ανάπτυξη του πάιχνιδιού της ομάδας του, ενώ ο ΠΑΟΚ πατούσε καλύτερα στο γήπεδο έχοντας σε καλή ημέρα τους Μπίσεσβαρ, Μαουρίσιο και Ελ Καντουρί.

Παρά ταύτα, η πρώτη μεγάλη ευκαιρία στον αγώνα έγινε από τον Ολυμπιακό. Στο 32΄ ο Βαλμπουενά εκτέλεσε φάουλ από δεξιά, ο Σεμέδο πήρε τηνν κεφαλιά και η μπάλα βρήκε την εξωτερική πλευρά της συμβολής των δοκαριών του ΠΑΟΚ κι έφυγε άουτ. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στο 43΄ με σουτ του Μαουρίσιο, που βρήκε όμως σε ετοιμότητα τον Σα, ο οποίος έπεσε στην αριστερή του γωνία και έδιωξε σε κόρνερ.

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες π΄οσπαθούσαν να βρουν διαδρόμους για την αντίπαλη εστία, αλλά χωρίς επιτυχία με αποτέλεσμα να μην δημιουργηθούν και αξιόλογες φάσεις. Χαρακτηριστικό είναι ότι ο Ολυμπιακός κέρδισε το πρώτο του κόρνερ στον αγώνα στο 55΄, ενώ ο ΠΑΟΚ απείλησε στο 58΄με δυνατό σουτ του Γιαννούλη μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία.

Στο 62΄ ο Μαρτίνς πέρασε στον αγώνα Φοιρτούνη και Μπρούνο στη θέση των Γκιγιέρμε και Μασούρα και γύρισε το σύστημα της ομάδας του σε 4-2-3-1, με αμυντικά χαφ τους Καμαρά και Μπουχαλάκη, ενώ ο Φορτούνης πήρε θέση πίσω από τον Ελ Αραμπί. Δεξιά πέρεασε ο Μπρούνο και αριστερά ο Βαλμπουενά.

Όμως ο ΠΑΟΚ συνέχισε να έχει καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας, ενώ ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να βγάλει τις ευκαιρίες που ήθελε προς τους επιθετικούς του στην αντίπαλη εστία.

Και ενώ όλα έδειχναν ότι το ματς θα λήξει ισόπαλο ο ΠΑΟΚ χτύπησε στο 90' με τον Μιχάι που σκόραρε με το κεφάλι, μετά από σέντρα του Μαουρίσιο. Στις καθυστερήσεις ο Ολυμπιακός σκόραρε με τον Χασάν, αλλά ο διαιτητής ακύρωσε το γκολ ως οφσάιντ αφού συμβουλεύτηκε το VAR.

Διαιτητής: Μανούχος (Αργολίδας)
Κίτρινες κάρτες: Ελαμπντελαουί, Μπουχαλάκης, Σισέ - Γιαννούλης, Ελ Καντουρί, Μπίσεσβαρ, Μιχάι