Παρά την εξαιρετική εμφάνιση για 70 λεπτά, ο ΟΦΗ γνώρισε εκτός έδρας ήττα με σκορ 3-0 από τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα, για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος Super League.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και άνοιξαν το σκορ μόλις στο 8ο λεπτό με τον Εl Kaddouri, ο οποίος με δυνατό σουτ εντός περιοχής έκανε το 1-0, έπειτα από γύρισμα του Schwab.

Ο ΟΦΗ ανέβασε την απόδοσή του μετά τα πρώτα 20 λεπτά του α’ ημιχρόνου και δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες για να φτάσει στην ισοφάριση. Στο 20’ ο Nabi με δυνατό σουτ ανάγκασε σε δύσκολη απόκρουση τον Zivkovic, ενώ στο 28’ ο Sardinero σούταρε εκτός περιοχής, με τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων να μπλοκάρει.
Η κορυφαία στιγμή της ομάδας μας στο α’ ημίχρονο ήταν στο 37ο λεπτό, με τον Nabi να επιχειρεί δυνατό σουτ εκτός περιοχής και την μπάλα να καταλήγει στο αριστερό δοκάρι της εστίας των γηπεδούχων.

Η καλή απόδοση του ΟΦΗ συνεχίστηκε και στο β’ ημίχρονο, με την ομάδα μας να έχει τον απόλυτο έλεγχο του ματς, κλείνοντας τον ΠΑΟΚ στην περιοχή του. Στο 65’ ο Sardinero κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα της εστίας των γηπεδούχων, όμως το γκολ δεν μέτρησε, καθώς ο ποδοσφαιριστής της ομάδας μας υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ, σε μια ανάλογη φάση με αυτή της προηγούμενης αγωνιστικής, όταν ο Ατρόμητος άνοιξε το σκορ μέσα στο Ηράκλειο, με το γκολ εκείνου του ματς να μετρά κανονικά από τον διαιτητή. Στο ματς της Τούμπας ο διαιτητής Τζοβάρας δεν εξέτασε καν τη φάση στο VAR.

Δυο λεπτά αργότερα, ο Sardinero μπήκε στην περιοχή και προσπάθησε με εξαιρετικό τρόπο να περάσει τον Μάτος, για να βρεθεί μόνος του απέναντι από τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων. Μετά από μαρκάρισμα του αμυντικού του ΠΑΟΚ, ο Ισπανός επιθετικός βρέθηκε στο έδαφος, αλλά και πάλι ο διαιτητής δεν εξέτασε καν τη φάση στο VAR.

Στο 79’ ο ΟΦΗ έχασε σημαντική ευκαιρία, με τον Nabi να εκτελεί κόρνερ και τον Selimovic, με κεφαλιά, να στέλνει τη μπάλα άουτ. Στο 82′ η ομάδα μας είχε μια ακόμη καλή στιγμή με τον Nabi να σουτάρει από κοντά και τον Zivkovic να διώχνει με τα πόδια. Στο 89’ ο ΠΑΟΚ πέτυχε και δεύτερο γκολ, κόντρα στη ροή του αγώνα, με τον Swiderski, ενώ στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων ο ίδιος νίκησε και πάλι τον Waterman για το 3-0.