Βόλος - ΟΦΗ 2-0

Ο Βόλος ανέβασε την απόδοση του στο δεύτερο μέρος του αγώνα με τον ΟΦΗ και κατάφερε να φτάσει σε μια άνετη νίκη με 2-0 και να έχει το πλεονέκτημα για πρόκριση στους "8" του Κυπέλλου Ελλάδας. (VIDEO)

Ο Βόλος κέρδισε με 2-0 τον ΟΦΗ στο πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων για το Κύπελλο Ελλάδας με γκολ των Μαρτίνες (52') και Μήτογλου (85') και πήρε προβάδισμα πρόκρισης στους "8" ενόψει της ρεβάνς που θα γίνει σε δύο εβδομάδες στην Κρήτη.

1. ΚΑΛΟ ΠΡΩΤΟ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΙΠΟΤΑ

Οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση. Στο πρώτο δεκάλεπτο η μπάλα πήγαινε πάνω - κάτω, προσπάθησαν να φτιάξουν φάσεις, να απειλήσουν και όλα έδειχναν πως θα βλέπαμε ένα αρκετά όμορφο παιχνίδι. Μετά το πρώτο δεκάλεπτο όμως και μέχρι τη λήξη του πρώτου 45λεπτου οι φάσεις των δύο ομάδων ήταν μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού και το 0-0 ήρθε φυσιολογικά.

2. ΜΙΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΤΟΥ ΜΑΡΤΙΝΕΣ ΗΤΑΝ ΑΡΚΕΤΗ

Ο Βόλος μπήκε στο δεύτερο μέρος με σκοπό να σκοράρει, να φτάσει στη νίκη, να κάνει το πρώτο βήμα και να βάλει τις βάσεις να βρεθεί στην οκτάδα του Κυπέλλου Ελλάδος. Στο 48' ο Γκρίλο με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι. Τέσσερα λεπτά αργότερα ήρθε μια ωραία ενέργεια του Μαρτίνες με την οποία οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ.

Ο Ουές δεν απομάκρυνε σωστά ο Μπαριέντος έδωσε στον Μαρτίνες που έκανε όμορφη ενέργεια, πέρασε τον αντίπαλο του και έκανε το σουτ με το αριστερό για να στείλει τη μπάλα πρώτα στο αριστερό δοκάρι και εν συνεχεία στα δίχτυα της ομάδας του ΟΦΗ.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν και έφτασαν κοντά σε ένα ακόμη γκολ με τον Δουβίκα ο οποίος πήρε όμορφα τη μπάλα από τον Βαφέα αλλά ο Σωτηρίου βγήκε, του έκοψε λίγο τη μπάλα με αποτέλεσμα να τραβηχτεί στο πλάι και να μην σουτάρει άμεσα.

3. ΜΠΗΚΕ Ο ΝΙΝΗΣ, ΣΚΟΡΑΡΕ Ο ΒΟΛΟΣ

Στο 84' ο Βόλος είχε κερδίσει φάουλ και ο Λόπεθ ετοίμαζε δύο αλλαγές. Ο Ισπανός πίεσε ώστε να περάσει εκείνη την ώρα στο ματς ο Νίνης και να εκτελέσει αυτός το φάουλ. Έτσι και έγινε με τον 30χρονο διεθνή μέσο να εκτελεί έξυπνα στο πρώτο δοκάρι και τον Περέα να βάζει την προβολή με τη μπάλα να βρίσκει στο δεξί δοκάρι. Η άμυνα του ΟΦΗ δεν έδιωξε και ο Μήτογλου με προβολή έκανε το 2-0.

Μέχρι τη λήξη της αναμέτρησης ο ΟΦΗ δεν κατάφερε να μειώσει το σκορ, ο Βόλος κράτησε το υπέρ του 2-0 και το ματς ολοκληρώθηκε με την ομάδα της Μαγνησίας να κάνει το πρώτο βήμα.

ΒΟΛΟΣ: Γκαραβέλης, Ντεντάκης (66' Τέκιο), Μήτογλου, Γκρίλο, Φερράρι, Ριένστρα, Τσοκάνης (46' Μπαρτόλο), Σάντος (84' Κιάκος), Μπαριέντος (84' Νίνης), Μαρτίνες (74' Περέα), Δουβίκας.

ΟΦΗ: Σωτηρίου, Ουές (63' Μπαλογιάννης), Βαφέας, Βούρος, Γιαννούλης, Νέιρα, Στούρτζεον (81' Τσιλιανίδης), Στάικος, Κοροβέσης (63' Λυμπεράκης), Σαρδινέρο (63' Σολίς), Γρίβας.

Γκολ: 52' Μαρτίνες, 84' Μήτογλου

Κίτρινες: 43' Ρενάντο Σάντος, 59' Μπαριέντος