Θρυλική πρόκριση

Με «χρυσό» γκολ του Χασάν στο 88’ που είχε μπει αλλαγή εννιά λεπτά νωρίτερα, ο Ολυμπιακός πήρε τεράστια πρόκριση για τους «16» του Europa League -για δεύτερη συνεχόμενη σεζόν- παρά την ήττα του απ’ την Αϊντχόφεν με 2-1. Μολονότι βρέθηκαν στα... σχοινιά απ’ τα δύο τέρματα του Ζαχάβι στο πρώτο μέρος, οι «ερυθρόλευκοι» ξεπέρασαν και την ατυχία τους (δύο δοκάρια με τους Καμαρά και Φορτούνη), βρήκαν το γκολ που έψαχναν στο «Philips Stadion» και πανηγύρισαν έξαλλα μία τεράστια πρόκριση.

Οι πιθανοί αντίπαλοι του Ολυμπιακού στη φάση των «16»

Ο Ολυμπιακός έφτασε πρώτος κοντά στο γκολ, όταν από σέντρα του Μπρούμα που κόντραρε, η μπάλα κατέληξε στον Ελ Αραμπί, ο οποίος έπιασε την κεφαλιά μπροστά απ’ τον Τέζε, αλλά έφυγε άουτ απ’ τη δεξιά γωνία του Εμβογκό.

Στο 20’ η Αϊντχόφεν βγήκε γρήγορα στην αντεπίθεση μετά από κόρνερ του Ολυμπιακού, ο Ροζάριο έβγαλε στον Μάλεν, όμως ο Μπα πρόλαβε κι έβαλε εξαιρετικά το πόδι του με τάκλιν, αλλάζοντας την πορεία της μπάλας προς το τέρμα.

Τρία λεπτά αργότερα η PSV πήρε προβάδισμα από στατική φάση, όταν από κόρνερ του Τόμας, ο Εράν Ζαχάβι σηκώθηκε ψηλότερα απ’ όλους και με κεφαλιά έκανε το 1-0 (δεν μπόρεσε να αποκρούσει ο Σα).

Στο 32’ ο Ολυμπιακός είχε τη δική του, πρώτη μεγάλη στιγμή στο ματς, όταν από γύρισμα του Καμαρά προς τον Μπρούμα, ο τελευταίος προσποιήθηκε στον Τέζε και σούταρε δυνατά, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ απ’ την εστία του Εμβογκό.

Η Αϊντχόφεν συνέχισε να πιέζει και λίγο πριν το ημίχρονο βρήκε και δεύτερο γκολ, ξανά με τον Ζαχάβι. Ο Ισραηλινός επιθετικός της ολλανδικής ομάδας, με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 44’ έκανε το 2-0 κι έστειλε την ομάδα του στα αποδυτήρια με σκορ πρόκρισης.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η είσοδος των Φορτούνη και Μασούρα και η αλλαγή του συστήματος από 4-3-3 σε 4-2-3-1, με επιτελικό μέσο τον Φορτούνη, άλλαξε την εικόνα του Ολυμπιακού, ο οποίος έφτασε μία... ανάσα από το γκολ στο 50’ με τον Καμαρά.

Ο Μπρούμα έκανε απίθανη ενέργεια από τα δεξιά «αδειάζοντας» τον Μαξ, σέντραρε στο πίσω δοκάρι, όμως το πλασέ του Καμαρά με το αριστερό χτύπησε στη βάση του δεξιού δοκαριού και στην εξέλιξη της φάσης το σουτ του Λαλά αποκρούστηκε σε κόρνερ απ’ τον Φιρχέφερ!

Στο 57’ ο Μάλεν με ατομική ενέργεια έφτασε μέχρι το ύψος της μικρής περιοχής από πλάγια αριστερά, όμως το πλασέ του το απομάκρυνε ο Σα, ενώ στο 66’ το απευθείας φάουλ του Μαξ με το αριστερό, από πλάγια δεξιά πέρασε λίγο άουτ.

Στο 78’ ο Ολυμπιακός στάθηκε ξανά πάρα πολύ άτυχος, όταν από καταπληκτική εκτέλεση φάουλ του Κώστα Φορτούνη, η μπάλα αποκρούστηκε από το οριζόντιο δοκάρι του Εμβογκό και στη συνέχεια απομάκρυνε η άμυνα της Αϊντχόφεν.

Η Αϊντχόφεν άρχισε να οπισθοχωρεί μετά το 80’ για να κρατήσει το προβάδισμά της, όμως σε μία γρήγορη αντεπίθεση με τον Μάλεν στο 86’, έχασε την ευκαιρία να σημειώσει και τρίτο γκολ, αλλά το πλασέ του επιθετικού της ολλανδικής ομάδας χτύπησε στο αριστερό δοκάρι του Σα, διατηρώντας «ζωντανό» τον Ολυμπιακό.

Δύο λεπτά αργότερα οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν το γκολ που έψαχναν κι έριξαν στο... καναβάτσο τους Ολλανδούς. Από σέντρα του Φορτούνη από τα αριστερά, ο Ελ Αραμπί έπιασε καρφωτή κεφαλιά, ο Εμβογκό απέκρουσε χαμηλά, αλλά ο Χασάν με ωραία προβολή από δύσκολη θέση έκανε το 2-1, δίνοντας τη μεγάλη πρόκριση στον Ολυμπιακό.

Στα τελευταία λεπτά οι Πειραιώτες κράτησαν μυαλωμένα το σκορ στο 2-1 και το τελικό σφύριγμα του Τουρπέν τους βγήκε όλους ένα «κουβάρι» να πανηγυρίζουν την πρόκριση στους «16» του Europa League, περιμένοντας πλέον την κλήρωση της Παρασκευής (26/02, 14:00) για να μάθουν τον επόμενο αντίπαλό τους.

Διαιτητής: Κλεμέν Τουρπέν (Γαλλία)
Κίτρινες: Μαξ, Μάλεν - Μασούρας, Λαλά