ΑΘΛΗΤΙΚΑ

AZ Alkmaar – ΟΦΗ 2-0

Την ήττα με σκορ 2-0 γνώρισε ο ΟΦΗ από την AZ Alkmaar, στον μεταξύ τους φιλικό αγώνα που έγινε στο Dirkshorn της Ολλανδίας, στο πλαίσιο της προετοιμασίας της ομάδας μας ενόψει της νέας αγωνιστικής περιόδου 2021-22.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 8ο λεπτό με τον Gudmundsson.

Η ομάδα μας είχε την πρώτη της τελική στο 44′, με τον Kamau να σουτάρει χωρίς όμως να καταφέρνει να νικήσει τον Verhulst.

Στο 58′ οι Ολλανδοί, οι οποίοι μπήκαν δυνατά στο β’ ημίχρονο, έφτασαν στο 2-0 με τον Berkhout. O ΟΦΗ έχασε σημαντική ευκαιρία να μειώσει το σκορ στο 65ο λεπτό. Ο Κοροβέσης έβγαλε τη σέντρα για τον De Guzman, ο οποίος έκανε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή, ήταν όμως άστοχος, με την μπάλα να περνά άουτ.

Παρά το γεγονός ότι ο ΟΦΗ προσπάθησε να δημιουργήσει προϋποθέσεις για γκολ ιδιαίτερα στα τελευταία λεπτά του αγώνα, το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το σφύριγμα της λήξης.

ΟΦΗ (Ν. Νιόπλιας): Epassy, Λυμπεράκης (62′ Κοροβέσης), Πασαλίδης (75′ Διαμαντής), Selimovic (46′ Γιαννούλης), Βούρος (62′ Μαρινάκης), Mellado (46′ Μπαλογιάννης), De Guzman (75′ Weiss), van Duinen (28′ λ.τ. Sturgeon, 83′ Νοικοκυράκης), Kamau (46′ Neira), Sardinero (62′ Γρίβας), Castaignos (62′ Gonzalez).