Νέο “μπαμ” στα γήπεδα του Κατάρ μετά την ήττα της Αργεντινής!

Η Γερμανία έδειξε πως θα έχει ένα άνετο ματς κόντρα στην Ιαπωνία, προηγήθηκε, είχε δυο δοκάρια και μεγάλες χαμένες ευκαιρίες, αλλά τελικά ηττήθηκε με 2-1 στο πρώτο της ματς για τον 5ο όμιλο στο Μουντιάλ 2022.

Έφερε τα… πάνω – κάτω στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασε σε μια τεράστια νίκη. Η Ιαπωνία έκανε ένα εκπληκτικό δεύτερο ημίχρονο και “σόκαρε” την Γερμανία, παίρνοντας τη νίκη (2-1) στο εναρκτήριο ματς του 5ου ομίλου στο Μουντιάλ 2022.

Έτσι, τα “πάντσερ” ηττήθηκαν για δεύτερη σερί πρεμιέρα τους σε Παγκόσμιο Κύπελλο (μετά το 2018) όταν και είχαν αποκλειστεί στη φάση των ομίλων. Η συγκεκριμένη είναι και η δεύτερη τους ήττα από ομάδα της Ασίας (είχε χάσει από τη Ν. Κορέα).

Η Γερμανία άνοιξε το σκορ με πέναλτι του Γκουντογκάν στο 33΄, έχασε σωρεία ευκαιριών για να «τελειώσει» το ματς (έχοντας δυο δοκάρια στο δεύτερο ημίχρονο) και το… πλήρωσε. Δύο παίκτες που αγωνίζονται στην Bundesliga και μπήκαν ως αλλαγή, ο Ντοάν της Φράιμπουργκ στο 75΄ και ο Ασάνο της Μπόχουμ στο 83΄, οδήγησαν τους «μπλε σαμουράι» στη μεγάλη ανατροπή και στη νίκη με 2-1, βάζοντας… φωτιά στον 5ο όμιλο του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Η «νασιονάλμάνσαφτ» ξεκινά για δεύτερη σερί φορά με ήττα τις υποχρεώσεις της στη διοργάνωση και πλέον ελπίζει η προσπάθειά της να μην έχει την ίδια κατάληξη, καθώς το 2018, αφότου έχασε στην πρεμιέρα από το Μεξικό, ηττήθηκε και από τη Νότια Κορέα και αποκλείστηκε στη φάση των ομίλων.