Λαμία - ΟΦΗ 1-4: Εκαναν επίδειξη δύναμης

Ο ΟΦΗ έμοιαζε ασταμάτητος στο Αθανάσιος Διάκος και επικράτησε 4-1 της Λαμίας για την 22η αγωνιστική της Stoiximan Super League. Τοράλ (8'), Μπάκιτς (43'), Ντιουσέ (61') και Φελίπε (88') τα γκολ των Κρητικών.

Ο ΟΦΗ επιβεβαίωσε γι' ακόμη μία φορά την αγωνιστική του άνοδο και βελτίωση με ένα σημαντικό διπλό. Οι Κρητικοί ήταν σαρωτικοί και επικράτησαν 4-1 της Λαμίας για την 22η αγωνιστική της Stoiximan Super League.

Οι τελικές και τα xGoals στο Λαμία - ΟΦΗ

Η ομάδα του Νταμπράουσκας φρόντισε να καθαρίσει από το πρώτο μέρος, με τον Τοράλ να ανοίγει το σκορ στο 8' και τον Μπάκιτς στο 43' να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του.

Στο 61' ο Ντιουσέ ανέβασε τον δείκτη του σκορ, ενώ στο 84' ο Φελίπε πέτυχε τέταρτο γκολ για τους φιλοξενούμενους. Ο Τσιλούλης μείωσε στο 90+5'.

Κάπως έτσι ο ΟΦΗ έφτασε τους 23 πόντους και απέχει οκτώ πόντους από την έκτη θέση. Από την άλλη, η Λαμία παρέμεινε στην τελευταία θέση με 12 βαθμούς.

Το ματς

Ο ΟΦΗ ευτύχησε να προηγηθεί από πολύ νωρίς. Συγκεκριμένα μόλις στο 8ο λεπτό του παιχνιδιού πήρε προβάδισμα, με την εξαιρετική συνεργασία των Μπάκιτς και Τοράλ που συνδυάστηκαν υπέροχα. Ο Μαυροβούνιος μέσος τροφοδότησε τον Ισπανό, ο οποίος με ωραίο πλασέ έκανε το 1-0 για τους Κρητικούς.

Η Λαμία στη συνέχεια επιχείρησε να αντιδράσει, με τον Μαρτίνεθ να έχει κάποιες τελικές, όμως ο ΟΦΗ διαχειριζόταν το προβάδισμά του και προσπαθούσε να βρει κενά στην άμυνα της Λαμίας. Έτσι, στο 43ο λεπτό μπόρεσε να αξιοποιήσει την ανωτερότητά του για ένα δεύτερο γκολ.

Ο Λάρσον πέταξε την μπάλα στην πλάτη της άμυνας των γηπεδούχων, όπου έκαναν την κίνηση Τοράλ και Μπάκιτς. Ο Μαυροβούνιος πήρε την κατοχή, πλάσαρε και σκόραρε, στέλνοντας τον ΟΦΗ στα αποδυτήρια με προβάδισμα δύο τερμάτων.

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους η Λαμία κράτησε την μπάλα και απείλησε με τους Τσιλούλη και Μαρτίνεθ να έχουν τις δικές του στιγμές. Ωστόσο, ο ΟΦΗ ήταν εκείνος που βρήκε γι' ακόμη μία φορά τον δρόμο προς τα δίχτυα. Ο Ντιουσέ πραγματοποίησε το σουτ εκτός περιοχής, ο Σαράνοβ αιφνιδιάστηκε από την τροχιά της μπάλας και έγινε το 3-0.

Ο ΟΦΗ εξακολουθούσε να έχει το πάνω χέρι και μετά το τρίτο του γκολ. Στο 77ο λεπτό μάλιστα είχε και δοκάρι με τον Φελίπε να πλασάρει, τον Σαράνοβ να αποκρούει και την μπάλα να σταματάει στο δοκάρι.

Οι Κρητικοί έμοιαζαν ασταμάτητοι και στο 84ο λεπτό έκαναν το 4-0. Ο Τοράρινσον έκανε το γύρισμα από την αριστερή πλευρά, με τον Φελίπε να πλασάρει για να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ. Στην αρχή το γκολ δεν μέτρησε για οφσάιντ. Όμως μετά τον έλεγχο στο VAR, η αρχική απόφαση άλλαξε. Στο 90+5' ο Τσιλούλης πέτυχε το τέρμα της τιμής για τη Λαμία.

Τα στατιστικά και οι κορυφαίες επιδόσεις στο Λαμία - ΟΦΗ

ΛΑΜΙΑ: Σαράνοβ, Αμπάντα, Κορνέζος, Παύλαβετς (22' Τσιλούλης), Σιμόν (75' Βασιλαντωνόπουλος), Τζανετόπουλος, Τζανδάρης (46' Νούνιες), Σλίβκα, Μαρτίνεθ, Ρόμανιτς (64' Ασκόβσκι), Βέργος (75' Μανούσος)

ΟΦΗ: Μανδάς, Βούρος, Διαμαντής, Πασαλίδης, Λάρσον, Μεγιάδο (68' Περέα), Ντιουσέ, Μπαλογιάννης (60' Τοράρινσον), Μπάκιτς (76' Φελίπε), Τοράλ (68' Νέιρα), Γκρόνινγκ (60' Μοσκέρα)