Έκσταση από 80.000 οπαδούς στην OPAP Arena! Η Ένωση πρωταθλήτρια για 13η φορά στην ιστορία της

Η ΑΕΚ είναι πρωταθλήτρια Ελλάδας για 13η φορά στην ιστορία της. Η Ένωση επικράτησε του Βόλου 4-0 σε μια καυτή OPAP Arena, παρουσία 80 χιλιάδων εκστασιασμένων φιλάθλων της, εντός κι εκτός αυτής

Οι κόποι μιας ολόκληρης χρονιάς ανταμείφθηκαν. Η ΑΕΚ κατέκτησε το 13ο πρωτάθλημα της ιστορίας, το πρώτο στην επιστροφή της στη Νέα Φιλαδέλφεια. Η Ένωση πανηγύρισε τον τίτλο σε ένα γιορτινό κλίμα στην OPAP Arena εντός κι εκτός αυτής, επικρατώντας του Βόλου 4-0. Τσούμπερ, Γκατσίνοβιτς, Πινέδα και Σιμάσνκι χρίστηκαν οι σκόρερ για την Ένωση.

Οι τελικές και τα expected goals στο ΑΕΚ - Βόλος

Μαζί με το πρωτάθλημα οι κιτρινόμαυροι έκλεισαν μια θέση στον τρίτο προκριματικό γύρο του Champions League και έχουν εξασφαλίσει συμμετοχή σε ευρωπαϊκό όμιλο (τουλάχιστον του Conference League), ενώ θα διεκδικήσουν το τρίτο νταμπλ της ιστορίας τους στον τελικό Κυπέλλου Ελλάδας Novibet με τον ΠΑΟΚ.

Το πάρτι τίτλου στήθηκε από νωρίς στην OPAP Arena, με τον κόσμο να πηγαίνει από το πρωί και να κατακλύζει το γήπεδο αλλά και τη Νέα Φιλαδέλφεια σε ένα πανηγυρικό κλίμα το οποίο συνεχίστηκε καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα. Ενδεικτική ήταν η ατμόσφαιρα που επικράτησε στην είσοδο των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο.

Τη γιορτή άνοιξαν οι Τσούμπερ - Γκατσίνοβιτς

Η ΑΕΚ άνοιξε τον δρόμο προς τη νίκη και τον τίτλο στο 16ο λεπτό. Ο Χατζισαφί με ωραία παράλληλη έστρωσε στον Τσούμπερ μέσα στη μικρή περιοχή και αυτός με σουτ μέσα από τη μικρή περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ο Ελβετός εξιλεώθηκε με αυτό τον τρόπο, καθώς δύο λεπτά νωρίτερα ένα υπέροχο γκολ που σημείωσε ο Μιγιάτ Γκατσίνοβιτς ακυρώθηκε για οφσάιντ "εξαιτίας του".

Το δεύτερο γκολ της Ένωσης πέτυχε ο Γκατσίνοβιτς στο 33ο λεπτό. Μετά από μια επίθεση που θύμισε playstation με εντυπωσιακή ανάπτυξη των παικτών, ο Σέρβος με ωραίο τελείωμα μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Τα δύο γκολ δεν σταμάτησαν τους κιτρινόμαυρους, οι οποίοι συνέχισαν να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων και να ψάχνουν τα γκολ.

Ο Σιμάνσκι έβαλε το κερασάκι στην τούρτα στο δεύτερο μέρος

Στο δεύτερο μέρος η Ένωση εξακολουθούσε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και να προσπαθεί να σκοράρει. Αυτό έγινε στο 59ο λεπτό. Ο Ορμπελίν Πινέδα, που πέρασε στον αγωνιστικό χώρο στο 51ο λεπτό, έκανε υπέροχη εναλλαγή της μπάλας με τον Γκαρσία και με ωραίο τελείωμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Το τέταρτο γκολ των κιτρινόμαυρων ήρθε στο 85ο λεπτό. Έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Ελίασον ο Πολωνός μέσος από κοντά έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας.
Τα στατιστικά και οι κορυφαίες επιδόσεις στο ΑΕΚ - Βόλος

ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Ρότα (67' Σιντιμπέ), Βίντα, Μουκουντί (67' Τζαβέλλας), Χατζισαφί, Σιμάνσκι, Γιόνσον, Γκατσίνοβιτς (52' Πινέδα), Άμραμπατ (52' Ελίασον), Τσούμπερ (52' Φερνάντες), Γκαρσία.

Βόλος: Αυγερινός, Τάχατος, Ασλανίδης, Πίρινεν, Λούνα, Τσοκάνης, Μεταξάς (80' Τσελεμπάκης), Κάτσε (63' Κάτσε), Σι, Άλχο, Γκάγκι (76' Τριανταφύλλου).