ΑΤΖΕΝΤΑ

«ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2019»

       

    Σας αποστέλλουμε το πρόγραμμα των «Πολιτιστικών Αγώνων 2019» που εγκρίθηκε χθες από το Δημοτικό Συμβούλιο και οργανώνεται από τον  Δήμο Ηρακλείου σε συνεργασία με τη  ΔΗΚΕΗ (μέσω του γραφείου του Καλλιτεχνικού Διευθυντή κ. Γιώργου Αντωνάκη),  από 12 Μαρτίου έως την Κυριακή των Βαΐων, 21 Απριλίου 2019.

  Οι εκδηλώσεις θα πραγματοποιηθούν στον ΘΕΑΤΡΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ, (Καλλιτεχνικά Σεμινάρια &  Φεστιβάλ Θεάτρου) -  ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ - ΑΙΘΟΥΣΑ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟΥ ΘΕΑΤΡΟΥ (Συνάντηση Χορωδιών) κ.λ.π.  και περιλαμβάνουν:

  1. ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ ΘΕΑΤΡΟΥ – ΘΕΑΤΡΙΚΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ

Από 12 Μαρτίου έως 21 Μαρτίου 2019, ώρα 18:00 έως τις 21:00, με ελεύθερη συμμετοχή.

  1. ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΘΕΑΤΡΟΥ – ΘΕΑΤΡΙΚΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ

Από  22 Μαρτίου έως 13 Απριλίου 2019.

Είκοσι (20) θεατρικές  ομάδες  από την  Κρήτη, παρουσιάζουν τη δουλειά τους.

  1. ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΧΟΡΩΔΙΩΝ, ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ - ΑΙΘΟΥΣΑ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟΥ ΘΕΑΤΡΟΥ  (Λ. Ν. Πλαστήρα, είσοδος από οδός Γιαννίκου).

                         Από 14 έως 17 Απριλίου 2019

       Παιδικές Χορωδίες Ηρακλείου,  (Κυριακή  14 Απριλίου),                    

       Μικτές – Πολυφωνικές Χορωδίες Ηρακλείου, (Δευτέρα 15 Απριλίου),        

       Παραδοσιακές Χορωδίες Ηρακλείου, (Τετάρτη 17 Απριλίου).

  1. ΠΑΡΑΛΛΗΛΕΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ -  ΘΕΑΤΡΙΚΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ ( 14-20  ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2019)
  2. ΤΕΛΕΤΗ ΛΗΞΗΣ ΤΩΝ «ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΩΝ ΑΓΩΝΩΝ»

Η Τελετή Λήξης θα πραγματοποιηθεί στην ΠΛΑΤΕΙΑ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ την Κυριακή των Βαΐων, 21 Απριλίου,  στις 12:00, με την ΦΙΛΑΡΜΟΝΙΚΗ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ

 

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ                                                                 «ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2019»

 

ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ ΘΕΑΤΡΟΥ

12-21 ΜΑΡΤΙΟΥ 2019

ΘΕΑΤΡΙΚΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ

Α/Α

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ  - ΩΡΑ

ΕΙΣΗΓΗΤΗΣ - ΘΕΜΑ

1.

ΤΡΙΤΗ 12, ΜΑΡΤΙΟΥ

 &

ΤΕΤΑΡΤΗ 13,  ΜΑΡΤΙΟΥ

 

Ώρα, 18:00 – 21:00

Είσοδος Ελεύθερη

Εισηγητής

ΤΑΚΗΣ ΣΑΡΡΗΣ

(ΘΕΑΤΡΟ ΤΗΣ ΚΟΥΚΛΑΣ)

 

ΘΕΜΑ

«Από την κατασκευή της κούκλας στην παράσταση.

Η ποιητική διάσταση του κουκλοθέατρου»

 

2.

ΠΕΜΠΤΗ 14,  ΜΑΡΤΙΟΥ

&

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 15,  ΜΑΡΤΙΟΥ

 

18:00 – 21:00

Είσοδος Ελεύθερη

Εισηγητές

 Simon Von Oppeln – Bronikowski       

 Anna Patricia Marioli                                                                               

 

ΘΕΜΑ

«ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΙΝΗΣΗ ΣΤΗ ΔΡΑΣΗ»

 

3.

ΣΑΒΒΑΤΟ 16

&

ΚΥΡΙΑΚΗ 17, ΜΑΡΤΙΟΥ

 

Ώρα, 18:00 – 21:00

                    Είσοδος Ελεύθερη

Εισηγητής

ΘΕΜΗΣ ΜΟΥΜΟΥΛΙΔΗΣ

ΘΕΜΑ

«ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΜΟΥΣΙΚΟ ΘΕΑΤΡΟ - ΜΙΟΥΖΙΚΑΛ»

 

 

4.

ΔΕΥΤΕΡΑ 18,  ΜΑΡΤΙΟΥ

&

ΤΡΙΤΗ 19,  ΜΑΡΤΙΟΥ

&

ΤΕΤΑΡΤΗ 20,  ΜΑΡΤΙΟΥ

 

Ώρα, 18:00 – 21:00

Είσοδος Ελεύθερη

Εισηγήτρια

ΑΝΝΑ ΧΙΛΕΤΖΑΚΗ

Σκηνογράφος – ενδυματολόγος

ΘΕΜΑ    «ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΗ ΣΚΗΝΟΓΡΑΦΙΑ ΚΑΙ                                            ΕΝΔΥΜΑΤΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΘΕΑΤΡΟΥ»

5.

ΠΕΜΠΤΗ 21,  ΜΑΡΤΙΟΥ

 

Ώρα, 18:00 – 21:00

Είσοδος Ελεύθερη

Εισηγητής

ΤΑΚΗΣ ΧΡΥΣΙΚΑΚΟΣ

Ηθοποιός – Σκηνοθέτης

ΘΕΜΑ

«ΔΡΑΜΑΤΟΠΟΙΗΣΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΚΩΝ ΚΕΙΜΕΝΩΝ»

ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΘΕΑΤΡΟΥ

22 ΜΑΡΤΙΟΥ – 13 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2019

ΘΕΑΤΡΙΚΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ  22, ΣΑΒΒΑΤΟ 23, ΚΥΡΙΑΚΗ 24,   ΜΑΡΤΙΟΥ

Ώρα, 21:00

Είσοδος:  13€

Μειωμένο: 10€

«ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΤΟ ΓΚΡΕΚΟ»

του Νίκου Καζαντζάκη

με τον Τάκη Χρυσικάκο

Σκηνοθεσία-εικαστικά: Τάκης Χρυσικάκος

Συνεργάτης - Σκηνοθέτης: Εμμανουέλα Αλεξίου

Επιλογές τραγουδιών: Χαϊνης Δημήτρης Αποστολάκης   

ΔΕΥΤΕΡΑ 25,   ΜΑΡΤΙΟΥ

Ώρα, 18:00

Είσοδος: 6€

 

 

ΘΕΑΤΡΟ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ

 «ΠΕΤΡΟΨΑΛΙΔΟΧΑΡΤΟΧΩΡΑ»

 ΠΑΙΖΟΥΝ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΕΜΦΑΝΙΣΗΣ: 

Κατερίνα:  ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΒΕΪΣΑΚΗ                                                                                                                          Βάσω: ΒΑΣΩ ΚΟΝΤΟΠΡΙΑ                                                                                                                           Μιχάλης: ΜΙΧΑΛΗΣ ΜΠΟΓΡΗΣ                                                                                                                      Νικόλας: ΝΙΚΟΛΑΣ ΜΠΟΓΡΗΣ                                                                                                                             Πορτατίφ, Σοφό βιβλίο: ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΝΑΧΜΙΑΣ                                                                   Κομοδίνο, Ψαλιδάκι, Χαρτάκι, Πέτρα: ΗΛΙΑΧΤΙΔΑ ΡΑΚΙΝΤΖΗ – ΚΑΡΑΛΗ                                                      Πολυθρόνα, Ψαλιδάκι, Χαρτάκι, Πέτρα: ΕΛΕΝΗ ΧΟΥΛΑΚΗ                                                                          Κάδρο, Ψαλιδάκι, Χαρτάκι, Πέτρα: ΕΛΣΑ ΑΛΕΞΑΚΗ                                                                   Ψαλιδάκι, Χαρτάκι, Πέτρα: ΜΑΡΙΑ ΓΙΑΝΝΑΔΑΚΗ                                                                               Χριτς: ΜΑΡΙΑ ΤΖΟΥΑΝΑΚΗ                                                                                                                           Μουτζούρης: ΘΕΟΔΩΡΑ ΑΓΓΕΛΑΚΗ                                                                                                                 Κριτικός Τέχνης: ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΜΠΟΡΜΠΟΥΔΑΚΗΣ                                                                               Ρόκυ: ΑΝΤΩΝΗΣ ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ 

 ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ: 

Κείμενο – Σκηνοθεσία: ΕΦΗ ΔΡΑΚΟΥ                                                                                                         Σκηνικά – Κοστούμια: ΑΝΝΑ ΧΙΛΕΤΖΑΚΗ                                                                                            Πρωτότυπη Μουσική: ΙΩΑΝΝΑ ΚΕΛΕΣΗ                                                                        Χορογραφίες: ΧΑΡΑ ΚΑΡΑΛΗ                                                                                                                   Στίχοι: ΕΦΗ ΔΡΑΚΟΥ, ΙΩΑΝΝΑ ΚΕΛΕΣΗ                                                                                                              Ήχος –Φωτισμοί: ΝΙΚΟΣ ΑΣΠΡΑΔΑΚΗΣ, ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΑΛΟΓΕΡΑΚΗΣ                                                                                 Trailer – Φωτογραφίες: ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΓΟΥΛΑ                                                                                          Σχεδιασμός Αφίσας: ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΦΡΑΤΖΕΣΚΑΚΗΣ                                                                               Πλήκτρα: ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΑΛΟΓΕΡΑΚΗΣ 

 ΤΡΙΤΗ 26,  ΜΑΡΤΙΟΥ

 Ώρα, 21:00

Είσοδος: 12€

Μειωμένο: 10€

Η «ΘΕ.Σ.Η και οι Stravaganti NUOVI» παρουσιάζουν μια παράσταση με τίτλο

«ΟΣΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΙΓΙΔΑ» του Άκη Δήμου

Εμπνευσμένο από την Πρώτη Αγάπη, του Ιωάννη Κονδυλάκη, σε σκηνοθεσία Σοφίας Δερμιτζάκη.                      

Κείμενο: Άκης Δήμου

Σκηνοθεσία: Σοφία Δερμιτζάκη                   

Σκηνικά - Κοστούμια: Νίκος Καλαθάκης         

Διδασκαλία Φωνής: Άννα Παπαγιαννάκη Διβανή                                                                               Β. Σκηνοθέτης: Στέλλα Κουφάκη                     

Φωτογραφίες: Μάνος Πολιτάκης,

Παίζουν:

Γιώργης: Στέλιος Αναστασιάδης,  Βαγγελιώ: Σοφία Δερμιτζάκη, Μάνα: Ειρήνη Κουτσάκη Άνδρας: Θοδωρής Θεοδωρίδης

ΤΕΤΑΡΤΗ 27,  ΜΑΡΤΙΟΥ

 

 Ώρα, 21:00

Είσοδος: 12€     Μειωμένο: 10€

         Η «ΘΕ.Σ.Η και οι Stravaganti NUOVI» παρουσιάζουν το έργο του Σοφοκλή                                                                                 «ΑΝΤΙΓΟΝΗ»

ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ: Νίκος Παναγιωτόπουλος
ΣΚΗΝΟΘΕΣΙΑ: Σοφία Δερμιτζάκη
ΣΚΗΝΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ- ΚΟΣΤΟΥΜΙΑ: Σοφία Δερμιτζάκη, Στέλλα Κουφάκη
ΠΡΩΤΟΤΥΠΗ ΜΟΥΣΙΚΗ: Γιάννης Βάρδας

ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ ΚΙΝΗΣΙΟΛΟΓΙΑΣ ΧΟΡΙΚΩΝ: Όλια Λυδάκη
Β.ΣΚΗΝΟΘΕΤΙΣ: Στέλλα Κουφάκη                                                                                                      ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ: Μάνος Πολιτάκης

Αντιγόνη/Ευρυδίκη/Εξάγγελος: Ελένη Στρατάκη
Κρέων: Κώστας Μεταξάκης
Ισμήνη/Τειρεσίας: Καλιάννα Γιγουρτσή
Φύλακας/Αίμονας/Αγγελος: Ζαχαρίας Περογαμβράκης
Χορός: όλοι

ΠΕΜΠΤΗ 28, ΜΑΡΤΙΟΥ

Ώρα, 21:30                

 

Είσοδος: 10€

Η ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΟΜΑΔΑ «ΙΥΤΤΟΣ»   παρουσιάζει την παράσταση                      

           «NO EXIT» (κεκλεισμένων των Θυρών)  του Ζαν - Πωλ Σάρτρ

Σκηνοθεσία: Αντώνης Ντουράκης

Μετάφραση: Γρηγόρης Γρηγορίου

Σκηνικά: Κατερίνα Βασιλειάδη

Πρωτότυπη μουσική- Σύνθεση ήχων- live electronics:   Έρη Ζερβάκη

Παίζουν:

Γκαρσόνι: Γιάννης Λιόκαλος

Γκαρσέν: Αντώνης Ντουράκης

Ινές: Αναστασία Σακέτου

Εστέλλα: Δάφνη Di Gregorio

 

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 29, ΜΑΡΤΙΟΥ

Ώρα, 21:00

Είσοδος: 12€ Μειωμένο: 10€

 

Κατάλληλο άνω των 17 ετών

ΘΕΑΤΡΟ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ                                                                                                                                                        Η Ομάδα Θεατρικής & Παραστατικής Τέχνης                                                                                                      «Το Σανίδι»                                                                                                                                                     παρουσιάζει μια μαύρη κωμωδία  του Ιρλανδού θεατρικού συγγραφέα Μάρτιν Μακ Ντόνα

 «Ο ΠΟΥΠΟΥΛΕΝΙΟΣ»


ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗΣ:

Μετάφραση: Χριστίνα Μπάμπου-Παγκουρέλη                                                                                Σκηνοθεσία: Φαίη Ταμιωλάκη  Σκηνογραφία - Ενδυματολογία: Άννα Χιλετζάκη                                         Εικονογράφηση Τrailer: : Άννα Χιλετζάκη Δημιουργικό Αφίσας: Κώστας Καρvίκης                           Τrailer: Μαρία Παπαδάκη (ragaze visual art productions)                                                                      Επιμέλεια Αφίσας: Κώστας Καρvίκης  Γραφιστική: Κώστας Καρvίκης                                                                  Φώτα - Ήχος: Γιώργος Γιακατός (super soundic)  Παίζουν: Λευτέρης Κουφάκης (Κατούριαv κ. Κατούριαv)   Νικόλας Παπαδάκης (Μίσαλ Κατούριαv)    Άvια Κουκάκη (α' υπαστυνόμος Τουπόλσκι)    Έφη Δράκου (β' υπαστυνόμος Άριελ) Επικοινωνιολόγος – Δημ. Σχέσεις: Μαρία Ορφαvάκη     Ραδιοφωνικό Σποτ: Ειρήνη Παπαδάκη (beep productions)                                                                       Παραγωγή: Ομάδα Θεατρικής Τέχνης «Το Σανίδι»

ΣΑΒΒΑΤΟ 30, ΜΑΡΤΙΟΥ

Ώρα, 18:00

&

20:00

Είσοδος: 5€

ΘΕΑΤΡΟ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ                                                                                                                                                  Ο Σύλλογος Φίλων Θεάτρου Χανίων    παρουσιάζει την θεατρική διασκευή του γνωστού παραμυθιού   «Ο ΦΕΓΓΑΡΟΣΚΕΠΑΣΤΗΣ» του 'Ερικ Πιμπαρέ                                                                        

ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ
Διασκευή κειμένου- Σκηνοθεσία: Μαρία Ραμουτσάκη
Επιμέλεια Κειμένου: Ντένια Καραβασιλειάδη
Σκηνικά - Κοστούμια: Μικέλα Παπαδουλάκη
Απόδοση- Τεχνοτροπίες σκηνικών: Ευαγγελία Βολακάκη
Μουσική επιμέλεια: Ελένη Καρμπαδάκη
Εμψύχωση Αντικειμένων: Ζωή Σκαλίδη, Κατερίνα Μουτσάκη
Στίχοι Τραγουδιών: Δέσποινα Τραχαλάκη
Μουσική Τραγουδιών: Μαρία Παπαδογιάννη
Πρόγραμμα- Αφίσα: Αντωνία Κόρακα
ΔΙΑΝΟΜΗ
Γέρο Ναπολέων: Αποστόλης Μπουζάκης
Τιμολέων: Λιάνα Κωστοπούλου
Αφηγητές- Καθηγητές-Παιδιά: Γιάννης Πατεράκης- Σπύρος Κοσμάς
Λέανδρος: Γιούλα Κανιτσάκη
Δάφνη, Γυναίκα με Ομπρέλα: Σοφία Κοκολογιάννη
Πολυχρόνης, Γεωργός: Ευτύχης Κανδανολέων
Μαργαρίτα, Γυναίκα με Ομπρέλα: Ελίνα Ζωιδάκη
Έρρικα, Ερωτευμένη, Κα. Ιατρού, Μαμά: Ντένια Καραβασιλειάδη
Αρίστος, Ερωτευμένος, Κλέφτης: Αντώνης Μπομπολάκης
Τζίμης, Κλέφτης, Γεωργός: Κωνσταντίνος Βερονίκης
Μισοφέγγαρο, Τραγούδι: Ιωάννα Παπαδογιάννη
Χλόη, Μισοφέγγαρο, παιδί: Στέλλα Μπαρούνη

ΚΥΡΙΑΚΗ 31, ΜΑΡΤΙΟΥ

Ώρα, 21:00

Είσοδος: ελεύθερη

ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΜΙΚΡΑΣΙΑΤΩΝ Ν. ΑΛΙΚΑΡΝΑΣΣΟΥ - «Η ΑΡΤΕΜΗΣΙΑ»

«ΤιΤVίσματα Περι…Πάτου»

Συντελεστές

Γενική επιμέλεια & Σκηνοθεσία : Μαυροματίδης Πέτρος

Σκηνικά & Κουστούμια : Θεατρική Ομάδα

Βοηθός σκηνοθέτη : Μπελαδάκη Κατερίνα

Μουσική επιμέλεια : Μαυροματίδης Πέτρος, Μπελαδάκη Κατερίνα

Τεχνική υποστήριξη : Γούλος Γιώργος, Χαχλάκης Στέλιος

Παίζουν (Με αλφαβητική σειρά)

Ανυφαντάκη Γιάννα, Βλασσοπούλου Μαρία

Γούλος Γιώργος, Καστελιανού Μαρία

Κούτρα Μαρία,Μπαλτζάκης Άρης

Μπελαδάκη Κατερίνα, Μπελαδάκη Χαρούλα

Ξειδιανάκη Βίλμα,Ποντικάκη Μαρίνα

Σκόδρα Κατερίνα, Σπανάκη Φλώρα

Σωμαρά Νίκη, Χαχλάκης Στέλιος

ΔΕΥΤΕΡΑ 1, ΑΠΡΙΛΙΟΥ

Ώρα, 21:00

 

 Είσοδος: 10€

Μειωμένο: 7€     

Η Θεατρική Ομάδα ΑΙΘΗΡ                                                                            παρουσιάζει το έργο                                                                      «ΣΑΒΟΥΑΡ ΒΙΒΡ»

ΘΑ ΦΑΝΕΙ ΟΤΙ ΠΟΤΕ  ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ

Μια παράσταση για τους κανόνες της ζωής

Εμπνευσμένο από το έργο «Οι κανόνες του σαβουάρ βιβρ στη σύγχρονη κοινωνία»   του Jean-Luc Lagarce.

                  Συντελεστές:

Μετάφραση: Κώστας Κατσουλάρης

Σύλληψη-Δραματουργία-Σκηνοθεσία: Χριστίνα Ροκαδάκη

Ερμηνεία: Χριστίνα Ροκαδάκη, Ιάσων Bitter Σκηνικά- Κοστούμια: Βασιλική Σουρρή

Επιμέλεια Κίνησης: Νίκος Καλύβας

Πρωτότυπη Μουσική: Βαγγέλης Μακρυγιάννης

Φωτισμοί: Γιάννης Ζέρβας

Φωτογραφίες: Ευτυχία Φρατζεσκάκη

Εκδόσεις Άγρα (2015)

ΤΡΙΤΗ 2,                           ΑΠΡΙΛΙΟΥ

Ώρα, 21:00

Είσοδος: ελεύθερη

            Η  ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΟΜΑΔΑ του συλλόγου

 ΔΙΑΔΟΣΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΧΟΡΩΝ & ΜΟΥΣΙΚΗΣ

«ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟ   ΕΡΓΑΣΤΗΡΙ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ»

Παρουσιάζει το έργο των: Μιχάλη Ρέππα και Θανάση Παπαθανασίου

«ΤΟ ΚΛΑΜΑ ΒΓΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ»

Διδασκαλία - Σκηνοθεσία: ΔΟΜΗΝΙΚΟΣ ΤΑΒΕΡΝΑΡΑΚΗΣ

Σκηνικά  -  κοστούμια: ΜΕΛΗ ΤΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ

Φορεσιές: ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙ ΧΟΡΟΥ  ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ

Γενική Επιμέλεια: ΤΡΙΤΣΑΡΗ ΜΑΡΙΑ

 

ΤΕΤΑΡΤΗ 3,   ΑΠΡΙΛΙΟΥ

 

Ώρα, 21:00

Είσοδος: 12€

Μειωμένο: 10€

Το «ΘΕΑΤΡΟ ΜΟΡΦΕΣ»

παρουσιάζει το πολυβραβευμένο έργο

 του Hugh Leonard  

«ΝΤΑ»

που έγινε γνωστό στη χώρα μας τη δεκαετία του ΄80 από τη συγκλονιστική ερμηνεία                             του Μάνου Κατράκη

Παίζουν οι ηθοποιοί:
Γιάννα Κεφάλα, Μανόλης Κουκιαδάκης
Παναγιώτης Κουτσούκος, Βίκυ Μπουρτσουκίδου, Μανόλης Σηφάκης
Ιάσονας Χριστοδούλου, Σίμος Χριστοδούλου

Κείμενο: Hugh Leonard                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     Μετάφραση: Ερρίκος Μπελιές
Σκηνοθεσία: Γιάννα Κεφάλα

Επιμέλεια σκηνικών: Άννα Χιλετζάκη
Κοστούμια: Γιασμίν Τιμοτίγιεβιτς
Μουσική επιμέλεια: Γιάννης Παραουλάκης
Φώτα / Ήχος: Νίκος Αρετάκης

 

ΠΕΜΠΤΗ 4,                 ΑΠΡΙΛΙΟΥ

Ώρα, 19:00

 

Είσοδος: 8€

 

 

ΘΕΑΤΡΟ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ

Το «ΘΕΑΤΡΟ ΜΟΡΦΕΣ παρουσιάζει το παιδικό έργο

«Η ΚΟΙΜΩΜΕΝΗ ΞΥΠΝΗΣΕ» Ξένιας Καλογεροπούλου

 & του Θωμά Μοσχόπουλου

Παίζουν οι ηθοποιοί:

Γιάννα Κεφάλα, Δομήνικος Ταβερναράκης

Ιάσονας Χριστοδούλου, Μιχαέλα Πασσά

Ρένα Πασπάτη, Σίμος Χριστοδούλου

Τάσος Καϊσαρλής, Πόπη Λουλουδάκη

Κείμενο:

Ξένια Καλογεροπούλου

Θωμάς Μοσχόπουλος

Σκηνοθεσία: Γιάννα Κεφάλα

Σκηνικά: Άννα Χιλετζάκη

Κοστούμια: Γιασμίν Τιμοτίγιεβιτς

Μουσική επένδυση

& πρωτότυπη μουσική: Γιώργος Καλογεράκης - Ιωάννα Κελεσή

Τραγούδι: Θαλένα Αβραμέα

Κινησιολογία: Χαρά Καράλη

Φώτα / Ήχος: Νίκος Αρετάκης

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 5, ΑΠΡΙΛΙΟΥ

 

Ώρα, 21:00

Είσοδος: 10€

 Μειωμένο: 8€

Η ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΟΜΑΔΑ «ΤΕΧΝΟΘΕΑΣΙΣ»

παρουσιάζει το έργο

«ΕΚ ΤΟΥ ΜΗΔΕΝΟΣ» της Εύας Διαμαντάκη

 

Σκηνοθεσία: Εμμανουήλ Ζερβάκη                                                                                              Βοηθός σκηνοθέτη: Εύα Διαμαντάκη                                                                                   Επιμέλεια θεατρικού έργου: Κωνσταντίνος Σύρμος

Σκηνικά / κουστούμια: Εύα Περτσελάκη                                                                     Πρωταγωνιστούν: Ελένη Γιαλαμά,  Κώστας Κουρουνιώτης, Εμμανουέλα Ροκαδάκη,                                             Αγγελική Σπανουδάκη, Εμμανουήλ Σταυρουλάκης, Γιάννης Τσαγκαράκης,                                

 Πέτρος Φαρσαράκης

ΣΑΒΒΑΤΟ 6, ΑΠΡΙΛΙΟΥ

Ώρα,

Είσοδος: 12€

Μειωμένο: 7€

«ΘΕΑΤΡΟΔΡΟΜΙΟ»

«ΟΛΟΚΛΗΡΗ Η ΒΙΒΛΟΣ

ΣΕ  ΜΙΑ ΩΡΑ»

Σκηνοθεσία: Σαπουντζακης Χρόνης

Μετάφραση: Ερρικος Μπελιες Σκηνικά - Κουστούμια: Μαριλένα Δημητράκη

Φωτογράφιση αφίσας: Χρήστος Μανιώρος

 Βίντεο: Μαρια Παπαδάκη

Σχεδιασμό αφίσας: Sarah Schaumbrurg

Φώτα: Κίμωνας Κίτρινος

Ηχος: Γιώργος Βελιδακης

Παίζουν οι ηθοποιοί: Σαπουντζακης Χρόνης Ταβερναράκης Δομήνικος

Φραντζεσκακης Κώστας

ΚΥΡΙΑΚΗ 7, ΑΠΡΙΛΙΟΥ

Ώρα, 12:00 (μεσημέρι)

Είσοδος: 7€

Η «Ομάδα Παραστατικών Τεχνών προΤΑΣΗ» παρουσιάζει το                                                        ΘΕΑΤΡΟ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ

«Το γιασεμί, η ροδιά και η χαρουπιά»

 ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ

Σκηνοθεσία - θεατρική προσαρμογή - αφήγηση: Δημήτρης Φοινίτσης

Πρωτότυπη μουσική: Κωστής Μακάκης 

Φιγούρες θεάτρου σκιών: Αντώνης Κοσμαδάκης

Προσωπεία - κοστούμια: Άννα Μαχαιριανάκη

Επιμέλεια κίνησης: Μικαέλα Κεφαλογιάννη

Παίζουν οι ηθοποιοί: Μαρία Καλιακάκη, Μικαέλα Κεφαλογιάννη, Αλεξάνδρα Τζουανάκη

Ηχογραφημένη πρωτότυπη μουσική από τους οργανοπαίκτες: Κωστή Μακάκη (βιολί),

 Βαγγέλη Συλιγάρδο (κιθάρα),

Μανώλη Τζανάκη (ούτι)

 

ΔΕΥΤΕΡΑ 8,

 ΑΠΡΙΛΙΟΥ

 

Ώρα, 19:00

Είσοδος: 8€

Μειωμένο: 6€

 

ΘΕΑΤΡΟ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ

«ΣΧΗΜΑ 7» ΠΑΙΔΙΚΗ ΣΚΗΝΗ

 παρουσιάζει  6 Κρητικά Παραμύθια της       

 Στέλλας Κουφάκη  με τίτλο

«Η ΕΞΕΡΕΥΝΗΣΗ»        
Συντελεστές:
Σκηνοθεσία: Κωνσταντίνος Μεταξάκης
Βοηθός σκηνοθέτη: Ράνια Πλατάκη
Σκηνογραφία-Ενδυματολογία: Νίκος Καλαθάκης
Επιμέλεια μουσικής: Βαρδής Σαμαριτάκης, Χάρης Σουλτάτος
Στίχοι τραγουδιών: Τζίνα Κιάφα
Επιμέλεια ακουστικού υλικού: Άγγελος Άρβανίτης
Φωτιστής: Μανούσος Μαυροφοράκης
Παίζουν: Τζίνα Κιάφα,Βαρδής Σαμαριτάκης, Χάρης Σουλτάτος, Ελένη Στυλιανάκη

 

ΤΡΙΤΗ 9,

 ΑΠΡΙΛΙΟΥ

 

Ώρα, 21:00

Είσοδος: 12€

 Μειωμένο: 10€

 

 

Το  «ΣΧΗΜΑ 7» παρουσιάζει την ανατρεπτική κωμωδία

«Ο ΘΕΟΣ ΤΗΣ ΣΦΑΓΗΣ» της Γ. Ρεζά
Συντελεστές:
Σκηνοθεσία-Γενική επιμέλεια : Κώνσταντίνος Μεταξάκης
Κατασκευή σκηνικού : Νίκος Καλαθάκης
Φωτογραφία: Στέργιος Βενέρης
Ερμηνεύουν: Ράνια Πλατάκη, Θεόδωρος Θεοδωρίδης, Κυριάκος Κορογιάννης,
Ρένα Πασπάτη

ΤΕΤΑΡΤΗ 10, ΑΠΡΙΛΙΟΥ

 

Ώρα, 21:00

Είσοδος: 12€

Μειωμένο: 10€

 

Η «Ομάδα Παραστατικών Τεχνών προΤΑΣΗ» παρουσιάζει το έργο                                                 «ΠΡΩΤΗ ΑΓΑΠΗ»                                                                                                        

ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ

Σκηνοθεσία – διασκευή: Δημήτρης Φοινίτσης

Όψη - ανδρείκελο: Κωστής Μακάκης

Μουσική επιμέλεια: Κάτια Ηγουμενάκη

Επιμέλεια κίνησης: Μικαέλα Κεφαλογιάννη

 

Παίζουν:

Βαγγελιώ: Ανάστα Αργυροπούλου

Μάνα: Ελένη Σφακιανάκη 

Αφήγηση: Δημήτρης Φοινίτσης 

ΠΕΜΠΤΗ 11, ΑΠΡΙΛΙΟΥ

 Ώρα, 21:00

Είσοδος 5€

(υπέρ του Πολιτιστικού - Πνευματικού κέντρου της Ενορίας  Κάτω  Ασιτών)                                                

(Παιδιά έως 12 ετών, δωρεάν)

 

Η  ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΟΜΑΔΑ

«Ο ΑΠΟ ΜΙΜΩΝ»  

του  ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟΥ -  ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΥ  ΚΕΝΤΡΟΥ  ΤΗΣ ΕΝΟΡΙΑΣ  ΚΑΤΩ   ΑΣΙΤΩΝ

 θα παρουσιάσει  την κωμική παράσταση 

«ΤΗΣ ΚΑΚΟΜΟΙΡΑΣ»

Συντελεστές:                                                           

Κείμενο: Ντίνος  Κατσουρίδη           

Διασκευή: Θεατρική  Ομάδα

Σκηνοθεσία:  Μανώλης  Ζερβάκης

Ήχος - Μουσική - Τεχνική  Επιμέλεια: Γιώργος  Πεδιαδιτάκης:                                                         Σκηνικά: Γεώργιος  Φραγκιαδάκης                

Εικαστική Επιμέλεια: Νικόλαος Πολεμαρχάκης                                       Μακιγιάζ: Νικολέτα  Φραγκιαδάκη

Παίζουν: Καλαφατάκης  Νικόλαος, Καλαφατάκης  Στέλιος, Κοτζαδάκης Μανώλης, Κοτζαδάκης  Νίκος, Κοτζαδάκης        Γεώργιος, Λαγκαδίτη  Χρύσα, Μηναδάκης Νικόλαος, Πολεμαρχάκη  Ευγενία, Πολεμαρχάκη  Τζέλα, Παπουτσάκη   Ειρήνη, Τσερεβελάκη  Αντωνία, Φραγκιαδάκης  Γεώργιος, Φραγκιαδάκης  Ζαχάρης

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 12,

& ΣΑΒΒΑΤΟ 13, ΑΠΡΙΛΙΟΥ

 

 

Ώρα, 21:00

Είσοδος: 10€,

Μειωμένο: 5€

 

Η «ΘΕ.Σ.Η και οι Stravaganti NUOVI»

παρουσιάζουν μια παράσταση με τίτλο «ΔΑΙΜΩΝ»

ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ

Επιμέλεια κειμένων: Ελένη Στρατάκη – Στέλλα Κουφάκη

Σκηνοθεσία: Ελένη Στρατάκη – Στέλλα Κουφάκη

Σκηνικά – Κοστούμια: Νίκος Καλαθάκης

Πρωτότυπη μουσική: Γιάννης Βάρδας

Βοηθός σκηνοθέτη: Δέσποινα Σολακάκη

Παίζουν:

Ελένη Στρατάκη, Χάρης Σουλτάτος

«ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2019»                                                                                                   ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΧΟΡΩΔΙΩΝ                                                                                                                                                                                                           ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ - ΑΙΘΟΥΣΑ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟΥ ΘΕΑΤΡΟΥ                                                                                                                             (Λ. Ν. Πλαστήρα, είσοδος από οδός Γιαννίκου)                                                                                                                                     Το Πολιτιστικό Κέντρο διαθέτει κλειστό χώρο στάθμευσης στην οδό Γιαννίκου

ΗΜΕΡΟ-

ΜΗΝΙΑ

ΩΡΑ

ΠΑΙΔΙΚΕΣ – ΝΕΑΝΙΚΕΣ ΧΟΡΩΔΙΕΣ

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΧΟΡΩΔΙΑΣ 

ΕΙΣΟΔΟΣ

ΚΥΡΙΑΚΗ 14   ΑΠΡΙΛΙΟΥ

18:00

Παιδική & Νεανική Χορωδία

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗΣ ΕΝΟΤΗΤΑΣ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ

 

Λένα Χατζηγεωργίου

ΕΛΕΥΘΕΡΗ

 

 

 

 

 

18:30

  Παιδική - Νεανική Χορωδία

ΔΗΜΟΥ ΑΓΙΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΥ

Μανώλης Κανακάκης

 

19:00

Παιδική Χορωδία

                              ΕΝΤΕΧΝΟΥ ΩΔΕΙΟΥ

Λένα Χατζηγεωργίου

 

19:30

Παιδική - Νεανική Χορωδία

ΜΑΛΛΙΩΝ

 

Νίκος Αντωνακάκης

20:00

Νεανική Χορωδία

ΔΗΜΟΥ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ

Γιάννης Ιδομενέως

20:30

Πολυφωνική Χορωδία

ΜΟΥΣΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ

 

Ελένη Ρέντζου

Πιάνο: Ναταλία Τσαγράκη

21:00

Χορωδία του

ΣΥΓΧΡΟΝΟ ΩΔΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ

 

Άρης Σφακιανάκης

21:30

Χορωδία – Ορχήστρα Ποικίλης Μουσικής του                                                 ΜΟΥΣΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ

 

Κωστής Παπαδάκης

22:00

Παιδική - Νεανική Χορωδία «ΠΡΕΛΟΥΔΙΟ» Ωδείου Ηρακλείου

Μανώλης Κανακάκης

ΗΜΕΡΟ-

ΜΗΝΙΑ

ΩΡΑ

ΜΙΚΤΕΣ –  ΠΟΛΥΦΩΝΙΚΕΣ ΧΟΡΩΔΙΕΣ

 

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΧΟΡΩΔΙΑΣ 

ΕΙΣΟΔΟΣ

ΔΕΥΤΕΡΑ 15 ΑΠΡΙΛΙΟΥ

17:30

Μικτή Χορωδία Βιάννου

«Στάθης Μάστορας»

Ορέστης Κουσαθανάς

ΕΛΕΥΘΕΡΗ

18:00

Χορωδία Εμπορικού Επιμελητηρίου

«Αγ.  Δημήτριος»

Νίκος

 Αντωνακάκης

18:30

Μικτή Δημοτική Χορωδία

ΔΗΜΟΥ ΡΕΘΥΜΝΗΣ

 

Ισιδώρα  Χαλκιαδάκη

19:00

Μουσική Ομάδα

«ΧΡΟΕΣ»

 

Δημήτρης Σφακιανάκης

19:30

Χορωδία

«ΙΩΝΙΑ ΑΗΔΩΝ»

Λένα Χατζηγεωργίου

20:00

Μικτή Χορωδία Πολιτιστικού Συλλόγου

«ΑΓ. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΚΑΙ ΕΛΕΝΗΣ»

«Η ΑΝΑΠΝΟΗ»

Εύα Θανάση

20:30

Μικτή Χορωδία

ΔΗΜΟΥ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ  

                      

Γιάννης  Κιαγιαδάκης

21:00

Χορωδία

           ΔΗΜΟΥ ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΥ      

        

  Μανώλης Κανακάκης

 

21:30

Δημοτική Μικτή Χορωδία Ενηλίκων

ΔΗΜΟΥ ΧΕΡΣΟΝΗΣΣΟΥ

Μάνος Παναγιωτάκης

Πιάνο: Έλενα Περισυνάκη

22:00

Μικτή Χορωδία                                   ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗΣ ΕΝΟΤΗΤΑΣ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ

Λένα Χατζηγεωργίου

Πιάνο:  Έλενα Περισυνάκη

22:30

Διεθνή χορωδία «INTERCANTO»

Λεονάρντο Σόπι

 

ΗΜΕΡΟ-

ΜΗΝΙΑ

ΩΡΑ

 

ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΕΣ ΧΟΡΩΔΙΕΣ

 

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΧΟΡΩΔΙΑΣ

ΕΙΣΟΔΟΣ

ΤΕΤΑΡΤΗ 17 ΑΠΡΙΛΙΟΥ

 

18:00

Μικτή Χορωδία «ΕΡΩΔIΟΣ»

(Με τη στήριξη του Πολιτιστικού Συλλόγου Αγ. Ιωάννη και του Συλλόγου Καραμπουρνιωτών)

 

Μανώλης Κανακάκης

 

 

ΕΛΕΥΘΕΡΗ

 

18:30

Χορωδία Βυζαντινής και Παραδοσιακής Μουσικής Επισκοπής Πεδιάδος

«ΑΓΙΟΣ ΜΗΝΑΣ»

 

Γιάννης

Βεργάκης

19:00

Χορωδία Μικρασιατών του                              «ΜΕΓΑΛΟΥ ΚΑΣΤΡΟΥ»

Ανδρέας Γιακουμάκης

 

19:30

Παραδοσιακή Χορωδία Συλλόγου Μικρασιατών  Ν.  Αλικαρνασσού «Η ΑΡΤΕΜΗΣΙΑ»

 

Μαίρη Μαρκοπούλου

20:00

Παραδοσιακή Χορωδία Συλλόγου Μικρασιατών Κρήτης «Ο ΑΓ. ΠΟΛΥΚΑΡΠΟΣ»

Εύα Κουτσογιαννάκη

20:30

«Θύραθεν»

VOCAL GROUP

Εύα Κουτσογιαννάκη

 

ΠΑΡΑΛΛΗΛΕΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

 ΘΕΑΤΡΙΚΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ

14-20  ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2019

ΗΜΕΡΟ-

ΜΗΝΙΑ

ΩΡΑ

 ΠΑΡΑΛΛΗΛΕΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

ΘΕΑΤΡΙΚΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ

ΥΠΟ ΤΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ

ΕΙΣΟΔΟΣ

ΚΥΡΙΑΚΗ 14 ΑΠΡΙΛΙΟΥ

20:00

«ΜΟΥΣΙΚΟ ΑΦΙΕΡΩΜΑ»

Μουσικό αφιέρωμα των μελών της πρώην Μικτής Χορωδίας Αγίου Δημητρίου

στη μνήμη του Μανώλη Μπαλολάκη

Παναγιώτη Φουρναρακη

 Στο πιάνο: Χριστίνα Μετοχιανάκη

 

ΕΛΕΥΘΕΡΗ

 

ΠΕΜΠΤΗ 18 ΑΠΡΙΛΙΟΥ

20:00

ΣΥΝΑΥΛΙΑ                                                          με το Μουσικό Σύνολο ΚΙΘΑΡΑΣ του                «ΩΔΕΙΟΥ ΤΩΝ ΧΡΩΜΑΤΩΝ»

Ειρήνη Δάκα - Κάλλια Ζαχαριουδάκη

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 19 ΑΠΡΙΛΙΟΥ

 

20:00

ΣΥΝΑΥΛΙΑ

 με το Μουσικό Σύνολο  ΞΥΛΙΝΩΝ ΠΝΕΥΣΤΩΝ του

«ΩΔΕΙΟΥ ΤΩΝ ΧΡΩΜΑΤΩΝ»

Μάνου Παναγιωτάκη                           Στο πιάνο: Έλενα Περισυνάκη

     ΣΑΒΒΑΤΟ  

20 ΑΠΡΙΛΙΟΥ

20:00

ΣΥΝΑΥΛΙΑ

 Ορχήστρας Εγχόρδων του

 «ΩΔΕΙΟΥ ΤΩΝ ΧΡΩΜΑΤΩΝ»

Ηρακλή Θανάση

                                                    

                  

                        ΤΕΛΕΤΗ ΛΗΞΗΣ ΤΩΝ «ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΩΝ ΑΓΩΝΩΝ 2019»

                            Πλατεία Ελευθερίας

Κυριακή των Βαΐων, 21 Απριλίου 2019  στις 12:00

 Με τη συμμετοχή της  ΦΙΛΑΡΜΟΝΙΚΗΣ  ΟΡΧΗΣΤΡΑΣ ΔΗΜΟΥ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ

Η Φιλαρμονική του Δήμου Ηρακλείου θα παρουσιάσει  ένα μουσικό  πρόγραμμα.

Έπειτα  η Αντιδήμαρχος Πολιτισμού κα. Αριστέα Τ. Πλεύρη θα απονείμει τους επαίνους συμμετοχής στα καλλιτεχνικά σχήματα των Πολιτιστικών Αγώνων 2019.