Ο Μίλτος Τεντόγλου κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο μήκος στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ανοιχτού στίβου της Ρώμης με ρεκόρ αγώνων στα 8,65 μέτρα.
Δεν έχει αντίπαλο ο Μίλτος Τεντόγλου! Ο Έλληνας αθλητής με καλύτερο άλμα στα 8,65 μέτρα κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Ρώμης. Η επίδοση του άλτη του Γιώργου Πομάσκι είναι ρεκόρ αγώνων, ατομικό ρεκόρ και ένα εκατοστό κάτω από το πανελλήνιο ρεκόρ του Λούη Τσάτουμα.
Ο air Miltos έφτασε τα τρία διαδοχικά χρυσά στη διοργάνωση. Ο Έλληνας άλτης παραμένει αήττητος σε ευρωπαϊκά πρωταθλήματα ανοιχτού και κλειστού στίβου από το 2018.
Ο Έλληνας άλτης έδειξε με το καλημέρα τις προθέσεις του. Ο Μίλτος Τεντόγλου σημείωσε 8,42 στο πρώτο του άλμα, που ήταν η κορυφαία επίδοση για φέτος στον κόσμο κόβοντας τα όποια όνειρα έκαναν οι αντίπαλοί του.
Ο... γηπεδούχος Ματία Φουρλάνι έκανε 8,38 μέτρα στο πρώτο του άλμα. Η επίδοση αυτή ήταν νέο παγκόσμιο ρεκόρ εφήβων δείχνοντας ότι θα ακολουθούσε ένας πολύ σπουδαίος τελικός στο Ολίμπικο της Ρώμης.
Ο κορυφαίος Έλληνας αθλητής έκανε ένα εξίσου - ίσως και καλύτερο - δεύτερο άλμα αλλά το πάτημά του ήταν άκυρο, όπως και του Φουρλάνι. Ο Σιμόν Εχάμερ μπήκε στο παιχνίδι της διεκδίκησης των μεταλλίων στο τρίτο του άλμα που μετρήθηκε στα 8,31 εκατοστά.
Όμως ο Τεντόγλου ήταν αποφασισμένος αφού σημείωσε 8,49 μέτρα στο τρίτο του άλμα, βελτιώνοντας την κορυφαία επίδοση στον κόσμο για φέτος. Στην ίδια προσπάθεια ο Φουρλάνι σημείωσε 8 μέτρα.